Własna sauna w ogrodzie to marzenie wielu osób. Nic dziwnego – popołudniowy relaks w gorącej saunie po męczącym dniu pełnym wyzwań to ogromna przyjemność. Aby budowa sauny ogrodowej przebiegła sprawnie i efektywnie, musisz się odpowiednio przygotować do tego zadania. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę, planując montaż sauny.
Pozwolenie na budowę sauny do ogrodu – czy jest potrzebne?
Sauna wolnostojąca to, według przepisów prawa, budynek gospodarczy. Jeśli jego powierzchnia będzie mniejsza niż 35 m², to budynek nie wymaga pozwolenia na budowę. Planując instalację sauny do ogrodu, należy jednak pamiętać o jej zgłoszeniu do właściwego terytorialnie urzędu, czyli starostwa powiatowego albo urzędu miasta w terminie 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Pamiętaj także, że każdy budynek gospodarczy powinien być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bądź decyzją o warunkach zabudowy. Jeśli zatem w dokumentach tych określono konkretne parametry i warunki, np. rodzaj pokrycia dachowego, kąt nachylenia dachu czy wysokość budynku, to sauna powinna je spełniać.
Wybór modelu sauny
Kolejny krok podczas planowania budowy sauny do ogrodu to wybór konkretnego modelu. Poszukując idealnej konstrukcji, weź pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim istotny jest rodzaj sauny: czy interesuje Cię tradycyjna sauna fińska drewniana z temperaturą do około 120 stopni Celsjusza i wilgotnością ok. 10%, czy może rosyjska sauna parowa z temperaturą do 100 stopni i wilgotnością do 70%? Zadecyduj też o wielkości konstrukcji i liczbie osób, które ona pomieści. Zastanów się, czy chcesz, aby miała ona dodatkowe funkcjonalności, np. specjalne miejsce na pozostawienie ubrań, stylowy taras czy prysznic.
Na rynku znajdziesz duży wybór modeli saun do ogrodu od sprawdzonych producentów. Na przykład, jeśli interesuje Cię najwyższej jakości model tradycyjny, nawiązujący stylem do architektury skandynawskiej, sauna ogrodowa Akka #280 marki Vingberg to polecana propozycja. Ten cieszący się ogromną popularnością model w kształcie beczki zachwyca formą nawiązującą do klasycznego fińskiego designu. Wykończenie konstrukcji z wysokiej jakości drewna ThermoWood®, spore wymiary pozwalające na wygodne korzystanie z sauny 4 osobom, a także taras zewnętrzny z ławeczkami czynią z sauny Akka #280 idealną propozycję do każdego ogrodu.
Jakie przyłącza doprowadzić do sauny?
Planując montaż sauny do ogrodu, pamiętaj o doprowadzeniu zasilania elektrycznego do konstrukcji. Moc i rodzaj zasilania powinny być dopasowane do urządzeń montowanych w środku. Na przykład, w przypadku ogrzewania sauny piecem elektrycznym niezbędne jest podłączenie zasilania trójfazowego 400V 3N. Jeśli planujesz montaż toalety lub natrysku w domku, pamiętaj też o doprowadzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Przygotowanie podłoża pod saunę
Ważnym etapem procesu budowy jest przygotowanie odpowiednio utwardzonego podłoża. Możesz je wykonać na trzy sposoby: wylać ławę betonową, położyć kostkę brukową bądź bloczki betonowe. Jeśli planujesz w przyszłości zmienić lokalizację sauny do ogrodu, poinformuj o tym producenta przed zakupem. W takim przypadku konieczne jest bowiem zamontowanie domku na specjalnej konstrukcji stalowej lub drewnianej, która pozwoli na jego transport za pomocą dźwigu.
