Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady

Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pozbycie się pająków

Pająki mogą być uciążliwe w Twoim domu i wokół niego. Chociaż nie powodują one uszkodzeń strukturalnych w Twoim domu ani nie rozprzestrzeniają chorób w sposób, w jaki robią to niektóre szkodniki, to z pewnością mogą być irytujące, a nawet niebezpieczne. Niektóre ukąszenia pająków mogą powodować uczulenia i wysypki. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka naturalnych sposobów na pozbycie się pająków z domu.

Istnieją chemikalia i pestycydy powszechnie stosowane przez eksterminatorów, które mogą zabić pająki, ale są one często niebezpieczne dla Twojej rodziny i zwierząt domowych, a także nie są przyjazne dla środowiska, ponieważ te szkodniki są w rzeczywistości ważne i potrzebne do zrównoważenia naszego ekosystemu. W przeciwieństwie do innych szkodników, pająki nie przenoszą bakterii chorobotwórczych. Pajęczaki wręcz pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się chorób, zjadając takie insekty jak komary, karaluchy i pchły, które mogą przenosić choroby na ludzi.

Jak więcej skutecznie pozbyć się pająków w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska? Oto kilka porad.

Pozbądź się ich źródeł pożywienia i schronień
Czysty dom to nie tylko mniej miejsc, w których pająki mogą się ukryć, ale również mniejsze prawdopodobieństwo, że w pobliżu będą znajdować się małe owady, które będą mogły zjeść. Pożywienie pająków zależy od innych owadów. Bez niezawodnego źródła pożywienia i z mniejszą liczbą kryjówek trudniej będzie im przetrwać. Niektóre pająki budujące sieć mają tendencję do tworzenia swoich domów wysoko w rogach sufitu. Rozejrzyj się, często te pajęczyny mogą być wessane w odkurzaczu lub przynajmniej strącone z wysuwającym się kurzem.

Wyczyść i uporządkuj swoją piwnicę
Twoja piwnica to idealna kryjówka dla najczęściej spotykanych pająków domowych. Wolałyby one żyć na zewnątrz w idealnym środowisku, ale w wielu okolicznościach trafiają do Twojej piwnicy w poszukiwaniu pożywienia i schronienia. Lubią chłodne, ciemne miejsca i najlepiej czują się w miejscach, w których znajduje się kurz i bałagan, gdzie mogą łatwo schronić się przed drapieżnikami. Piwnice upodobały sobie również owady, które stanowią dla pająków bogate źródło pożywienia. Twoje główne pomieszczenia mieszkalne nie są tak atrakcyjne dla tych ośmionożnych nieproszonych gości, ponieważ nie lubią one hałasu i ruchu.

Przyciągają je również warunki życia, w których panuje wilgoć, takie jak grzejniki wodne, okna i kanalizacja, więc nie zdziw się, jeśli zobaczysz pajęczyny wokół otworów.

Uszczelnij swój dom, aby nie mogły dostać się do środka
Dobrym sposobem na zapobieganie przedostawaniu się pająków do domu jest zadbanie o to, aby nie było wokół domu warunków, które przyciągają je w pierwszej kolejności. Pająki często zadomawiają się na zewnątrz w roślinach, stosach liści lub drewna, w ciemnych, niezakłóconych miejscach, takich jak stare opony lub wiadra. Posiadanie tych rzeczy tuż przy domu zwiększa prawdopodobieństwo, że jedno z tych stworzeń będzie się tam kręcić. Stwórz dystans pomiędzy tymi rzeczami a domem.

Identyfikacja i uszczelnianie możliwych punktów wejścia jest również ważne dla utrzymania pająków na zewnątrz. Może to oznaczać uszczelnienie małych otworów, listew przypodłogowych lub pęknięć za pomocą uszczelniacza, a także upewnienie się, że drzwi i okna zamykają się szczelnie bez żadnych luk. Rozważ wyczyszczenie starych pajęczyn i użycie środka odstraszającego pająki, zanim uszczelnisz wszelkie pęknięcia, aby upewnić się, że niechciani goście wyjdą pierwsi!

Użyj naturalnych odstraszaczy
Silne zapachy i wibracje mogą zakłócać wyrafinowane zmysły pająków, utrudniając im wyczuwanie i łapanie ofiar. Jeśli te nieprzyjemności będą się utrzymywać, pająki będą zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu nowego, bardziej przyjaznego domu.

Ocet
Pająki nie lubią octu. Możesz użyć mieszanki białego octu i wody w butelce z rozpylaczem dla obszarów takich jak garaż lub na zewnątrz. Te środki mogą działać, ale wymagają częstego stosowania. Ale zapach czegoś takiego jak olejek eteryczny z mięty pieprzowej może być trochę przyjemniejszy w twoim domu!

Olejki eteryczne
Poniżej przedstawiamy naturalne zapachy, które pomagają w odstraszaniu pająków:

– Olejek eukaliptusowy
– Olejek z mięty pieprzowej
– Trawa cytrynowa
– Rozmaryn

Chwyć olejek eteryczny, którego pająki nie lubią i wymieszaj go z wodą. Spryskaj rogi, spiżarnie i każde inne miejsce, w którym zauważyłeś pajęczyny lub pająki. Ważne jest, aby wielokrotnie spryskiwać swoją mieszankę, więc zapach jest zawsze utrzymujący się, w przeciwnym razie, będą one powrócić.

Dlaczego pająki gardzą tymi odświeżającymi zapachami? Pająki mają narządy zmysłów na nogach, co oznacza, że odczuwają smak i zapach właśnie za pomocą nóg. Chodząc po powierzchniach, które są pokryte zapachem silnych olejków eterycznych, w końcu też je smakują, co jest nieprzyjemne, więc uciekają. Przypomina to wizytę w gabinecie dentystycznym, kiedy to miętowa pasta do zębów i fluor wpychane są do ust. To naturalne, że chcesz uciec!

Wibracje
Wibracje pochodzące od dźwięków naprawdę denerwują pająki. Ciągłe wibracje, które nie są związane z lądowaniem robaka na ich sieci, pobudzają je. Głośne, ciągłe dźwięki, takie jak muzyka, mogą odebrać im zdolność wykrywania ofiar i mogą myśleć, że wibracje pochodzą od drapieżników. Aby być bezpiecznym, w końcu uciekają w popłochu.

Pająki mają tendencję do tworzenia swoich domów w cichych, mało uczęszczanych miejscach bez dużej ilości nowych, świeżych zapachów, takich jak strychy, piwnice, szopy i magazyny.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...