Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Dachówki ceramiczne, cementowe czy blachodachówka. Który produkt sprawdzi się najlepiej?

dachówka

Dachówki mogą być gliniane lub cementowe, natomiast blachodachówki wykonane są z arkuszu blachy profilowanej. Każdy z tych materiałów posiada specyficzne właściwości, kolor oraz zalety i wady. Które z nich najbardziej nadają się na nasz dach?

Z czego zrobione są dachówki i jak bardzo są wytrzymałe?

Zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe są niezwykle trwałe. Nie przeszkadza im mróz, upały ani gwałtowne wahania temperatur. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak grad, czy uderzenia gałęzi drzew. Ich żywotność producenci szacują na 50 do 100 lat, często obejmując je nawet 50 letnią gwarancją, co brzmi dosyć przekonująco.

Blachodachówki wykończone są specjalną powłoką z poliestru, puralu lub żywicy, co zwiększa ich wytrzymałość, jednak wciąż nie dając im szans do konkurowania w tej kategorii z dachówkami ceramicznymi, gdyż ich żywotność jest nawet o połowę krótsza i mogą one wytrzymać 30 do 50 lat. Nie możemy również liczyć na gwarancję producenta dłuższą niż 10 – 15 lat.

Tutaj należy zaznaczyć, że na wytrzymałość pokrycia dachowego duży wpływ ma nie tylko jakość dachówek, niezależnie od materiały z jakich zostały wykonane. Ważna jest również więźba dachowa, która musi być wykonana z solidnego i dobrze zaimpregnowanego drewna.

Przy wyborze dachówek musimy pamiętać również o dobraniu odpowiedniego koloru, który będzie pasował do naszego domu. Dachówki ceramiczne oraz cementowe posiadają teraz szeroką gamę kolorów, które są zależne od ich producenta. Blachodachówki również są dostępne w kilku podstawowych kolorach, jednak na zamówienie możemy zrobić je w praktycznie dowolnym kolorze.

Jeżeli chodzi o wagę dachówek najcięższe są dachówki ceramiczne. Mogą one ważyć nawet 70 kg / m2. Dachówki cementowe ważą zazwyczaj o połowę mniej. Najlżejsze są oczywiście blachodachówki i zależnie od konstrukcji ich waga mieści się w przedziale 1-6kg / m2. Im mniejsza waga tym mniejsze obciążenie więźby dachowej, jednak większy hałas, który daje się we znaki, gdy pada deszcz.

Termika pokrycia dachowego
Oprócz gorszego tłumienia hałasu blachodachówka wypada również gorzej w porównaniu do dachówek ceramicznych jeżeli chodzi o termikę. Blachodachówka w upalny dzień może się nagrzać nawet do 90 stopni Celsjusza, natomiast dachówki ceramiczne najwyżej do 70 stopni Celsjusza. Na poddaszu domu pokrytego blachodachówka będzie znacznie cieplej niż w przypadku dachówek ceramicznych. Dodatkowo blachodachówka gorszej jakości podczas schładzania może nieprzyjemnie trzeszczeć, gdyż materiał, z którego została wykonana nieznacznie się rozszerza i kurczy pod wpływem temperatury.

Jak to wygląda cenowo?
Blachodachówka jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż blachówki ceramiczne. Nie tylko ze względu na niższą cenę samych dachówek. Na cenę budowy dachu w oparciu o blachodachówkę wpływa też korzystnie sama waga dachówek, dzięki czemu przekrój więźby może być ok 20-30% mniejszy, co znacznie redukuje koszty.

Którą dachówkę wybrać?
Dachówki ceramiczne oraz cementowe wygrywają z blachodachówką w niemal każdej kategorii oprócz cenowej. Jeżeli budując dom mamy napięty budżet, jest to jedyny powód, dla którego warto wybrać blachodachówkę, gdyż pozwoli ona nam zaoszczędzić sporą kwotę. Musimy jednak pamiętać, że przy wyborze blachodachówki nie należy kierować się najniższą ceną, gdyż odbije się to na jakości produktu. 

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...