Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Dom z płaskim dachem: wady i zalety

Płaskie dachy są estetycznie interesującą i energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych dachów spadzistych. Chociaż płaskie dachy stwarzają kilka problemów w porównaniu z dachami spadzistymi, wielu właścicieli domów i osób budujących domy po raz pierwszy coraz przychylniej patrzy na płaskie dachy ze względu na ich zalety, choćby takie jak niższa cena podczas budowy.

Jednakże, pomimo swoich zalet, ważne jest, aby rozważyć też wady płaskich dachów. Bez właściwego planowania i odpowiedniego wykonawcy, płaski dach może stać się poważnym problemem. Zarówno dachy płaskie, jak i spadziste mają swoje zalety i wady, dlatego warto rozważyć swoje opcje i długoterminowe koszty obu rozwiązań.

Zalety płaskiego dachu:

  1. Dachy płaskie są generalnie tańsze w budowie ze względu na mniejszą powierzchnię.
  2. Okres budowy jest często krótszy w porównaniu z tradycyjnymi dachami dwuspadowymi ze względu na ich prostszy styl.
  3. Dostęp jest zasadniczo łatwiejszy.
  4. Przestrzeń wewnętrzna nie jest narzucona, biorąc pod uwagę zmniejszone kąty nachylenia dachu.
  5. Płaskie dachy są często uważane za bardziej współczesne, estetycznie, niż dachy spadziste.

Wady płaskiego dachu:

  1. Dachy płaskie wymagają zazwyczaj większego stopnia konserwacji – tym bardziej, jeżeli powierzchnia jest naruszana i niszczona przez często chodzących po niej ludzi.
  2. Odprowadzanie wody z płaskich dachów nie jest tak skuteczne jak w przypadku tradycyjnych dachów spadzistych, a stojąca woda (ponding) może stanowić problem, jeżeli spadki nie są odpowiednie.
  3. Zazwyczaj żywotność dachu płaskiego nie jest tak długa, jak tradycyjnego dachu spadzistego – tym bardziej, jeżeli jest on podatny na uszkodzenia.
  4. Skuteczne uszczelnienie dachów płaskich przed wnikaniem wody może być problematyczne, jeśli nie zostanie prawidłowo wykonane.
  5. Naprawy dachów są z reguły droższe niż w przypadku tradycyjnych dachów spadzistych. Potrzeba wyższego poziomu konserwacji oraz częstszych i być może poważniejszych napraw.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...