Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ogród

Drzewko bonsai do ogrodu. Jakie gatunki się do tego najlepiej nadają i jak wygląda pielęgnacja.

Jednym z powszechnych błędnych przekonań, jakie ludzie mają na temat drzewek bonsai, jest to, że są to rośliny uprawiane jedynie w pomieszczeniach. Większość ciekawych i atrakcyjnych drzew rośnie jednak na zewnątrz. Sosna, jałowiec i klon są uprawiane na zewnątrz tak samo jako większość drzew kwitnących, w tym azalie, jabłonie, irgi, morwy oraz wisterie. Dlatego sposobem na ich uprawę jest wygospodarowanie w ogrodzie miejsca na drzewka bonsai. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo jest stworzyć odpowiednie środowisko zarówno w dużych, jak i małych ogrodach.

Bonsai w cale nie są tak delikatne, jak się wydaje
Początkujący ogrodnicy często myślą, że bonsai są delikatne i trudne w utrzymaniu. Często w przeszłości mieli kilka drzewek i starali się utrzymać je przy życiu w domu. Ponieważ to się nie udało, uważają, że są one trudne do utrzymania. W warunkach domowych o wiele trudniej jest utrzymać drzewa przy życiu niż na zewnątrz. W domu jest zazwyczaj gorąco, powietrze jest suche i nie ma zbyt wiele światła. Drzewa na ogół lubią chłodne, wilgotne powietrze i dużo światła. Niewielka liczba drzew uprawianych jako bonsai w pomieszczeniach pochodzi z tropikalnych części świata, dzięki czemu są one w stanie poradzić sobie z temperaturą, jaka panuje w naszych domach. Wiele z tych drzew, takich jak figowiec, rośnie naturalnie w środowisku leśnym, gdzie poziom światła może być niski, co oznacza, że poradzą sobie z brakiem światła we wnętrzach. Inne gatunki, takie jak Portulacaria, pochodzą z suchych, jałowych krajobrazów, więc poradzą sobie z brakiem wilgoci w naszych domach. Inne drzewa wybiera się na bonsai do wnętrz ze względu na ich witalność. Pomimo wyboru drzew, które mają cechy umożliwiające uprawę w pomieszczeniach, jest to nadal trudniejsze niż uprawa bonsai na zewnątrz.

W ogrodzie bonsai musi być podniesione tak, aby można je było zobaczyć. Dobre miejsca to ławki, stoły i ściany. Nie trzymaj ich na podłodze – chcesz mieć możliwość zobaczenia pnia i całej ładnej struktury gałęzi. W naszym przydomowym ogrodzie wkopaliśmy słupki w ziemię i przymocowaliśmy małą deskę do szczytu, aby stworzyć stojak w kształcie litery T. Oznacza to, że możemy kontrolować wysokość. Oznacza to, że możemy kontrolować wysokość słupka, dzięki czemu drzewo jest wyeksponowane dokładnie tak, jak chcemy. Takie słupki można umieścić w jednym z kwietników, na trawniku lub w żwirowanym miejscu.

Kolejną opcją jest ławka do bonsai. Podstawowa ławka do bonsai może być niczym więcej, jak tylko kilkoma połączonymi ze sobą kawałkami drewna.

Niektóre drzewa lubią być uprawiane w pełnym słońcu, inne w miejscu półcienistym. Myślę, że miejsce z dala od bardzo silnego wiatru jest dobrym pomysłem, więc eksponowanie drzew na tle płotu będzie dobrym rozwiązaniem. Nie potrzebujesz też dużo miejsca. Często, zaniedbane lub nieużywane części ogrodu będą działać dobrze. Widziałem świetne ekspozycje przy ścianach budynków gospodarczych/szop, z tyłu garaży i wzdłuż boków ścieżek. Oczywiście, jeśli masz ładne patio lub staw, dobrze utrzymane bonsai sprawią, że będzie to jeszcze bardziej urocza przestrzeń.

A co z zimną pogodą? Zacznijmy od tego, że nie wszystkie drzewa są na nie tak wrażliwe, jak myślisz. Weźmy na przykład wiąz chiński. Te drzewa są odporne na temperatury do co najmniej minus 5 stopni, a prawdopodobnie nawet do minus 10. Ponownie, dobra książka o bonsai (lub sprzedawca bonsai) będzie w stanie powiedzieć Ci, które drzewa są najbardziej odporne.

Jak zapewnić drzwiom bonsai prawidłową ochronę na zimę
Gdy robi się naprawdę zimno, dobrze jest przenieść drzewa w bezpieczne miejsce. Jeśli masz oranżerię lub szklarnię, jest to bardzo łatwe do wykonania. Jeśli nie, łatwo jest zbudować coldframe, czyli drewnianą skrzynię ze szklaną pokrywą. Jeśli zbudowałeś ławkę do bonsai, drzewka można przenieść pod ławkę. Niektórzy hodowcy bonsai chronią korzenie swoich drzewek, owijając doniczki folią bąbelkową. Innym sposobem jest wykopanie małego dołka w ogrodzie i umieszczenie w nim korzeni drzewka, przykrywając je ziemią.

Czy nie możemy ich po prostu wnieść do domu? W przypadku niektórych drzew tak, ale w przypadku większości z nich wzrost temperatury spowoduje, że wypuszczą liście w środku zimy, co zakłóci ich naturalny cykl.

Drzewa liściaste nie potrzebują światła, gdy nie są w liściach, dlatego można je umieścić w garażach lub szopach. Niektórzy twierdzą też, że drzewa zimozielone można zimą przenosić do garaży/szop.

Ostatnia uwaga – nie daj się skusić na zbyt szybkie przeniesienie drzew. Dla zdrowia bonsai ważne jest, aby miały one szansę przejść zimą w stan spoczynku. Nadmierna ochrona może spowodować, że drzewka pozostaną na zimę. Pozwólcie im na trochę zimnej pogody.

Wszyscy wiemy, że czasami wydaje się, że deszcz nigdy nie przestaje padać przez kilka dni. Nie martw się o drzewa, im to w ogóle nie przeszkadza. Nigdy nie miałem problemu z nadmiarem opadów, ponieważ ziemia do bonsai, której używamy, dobrze odprowadza wodę.

Nie zakładaj, że deszcz załatwi sprawę podlewania za ciebie. Potrzeba okresu długotrwałego, dość obfitego deszczu, aby do doniczki z bonsai dostała się odpowiednia ilość wody. Lekki prysznic nie będzie wystarczający.

Inne rośliny mogą uzupełnić bonsai
Szeroka gama traw ozdobnych jest dostępna w wielu kolorach. Niektóre z nich mają atrakcyjne główki nasion.

Bambusy świetnie wyglądają z bonsai. Należy uważać na sadzenie bambusów bezpośrednio w ogrodzie. Istnieją dwa rodzaje bambusów. Jedne są rozłożyste, a inne tworzą kępy. Bambusy rozłożyste zajmą cały ogród i powinny być sadzone w donicach. Jeśli chcesz, wykopać dziurę w ogrodzie i umieścić duży plastikowy sadzarka w otworze. To powstrzyma je przed przejęciem kontroli. Bambusy tworzące kępy nie rozprzestrzeniają się nigdzie tak szybko i mogą być sadzone bezpośrednio w ogrodzie. Dobre centrum ogrodnicze będzie w stanie powiedzieć, który jest który.

Klony japońskie są dostępne w doskonałej gamie kolorów i kształtów liści. Najlepiej wykorzystać je, sadząc bezpośrednio w ogrodzie, w miejscu nienarażonym na silny wiatr.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...