Connect with us

Hi, what are you looking for?

Rośliny domowe

Fiołek afrykański – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Fiołki afrykańskie to małe rośliny domowe, które wytwarzają grona białych, niebieskich lub fioletowych kwiatów na tle rozmytych liści. Oto jak dbać o fiołki afrykańskie w Twoim domu!

Jak sugeruje ich nazwa, fiołki afrykańskie pochodzą z Afryki Wschodniej, z tropikalnych lasów deszczowych Tanzanii i Kenii. W 1892 roku, niemiecki urzędnik kolonialny Walter von Saint Paul-Illaire zidentyfikował te rośliny i wysłał nasiona z powrotem do Niemiec. Rodzaj został nazwany Saintpaulia, choć rośliny te zostały ostatnio przekwalifikowane do innego rodzaju, Streptocarpus. Pomimo swojej potocznej nazwy nie są one rodzajem fiołka, ale wytwarzają żywe, fioletowe kwiaty.

Fiołki afrykańskie najlepiej radzą sobie i wytwarzają najwięcej kwiatów w jasnym, pośrednim świetle. Mimo, że są łatwe w pielęgnacji, mogą przechodzić trudne okresy. Nie zniechęcaj się!

Jak sadzić fiołki afrykańskie
Możesz użyć prawdziwej mieszanki do sadzenia fiołków afrykańskich lub uniwersalnej ziemi doniczkowej, pod warunkiem, że ma ona dobry drenaż. Oto jak stworzyć własną mieszankę.

– Trzymaj fiołki afrykańskie posadzone w małych doniczkach i przesadzaj co kilka lat, aby wymieszać w świeżej ziemi. Będąc trochę związany doniczka zachęca fiołki afrykańskie kwitną więcej, więc nie bądź zbyt szybki, aby dać im więcej miejsca.
– Gleba powinna być luźna i dobrze zdrenowana, a wysoka zawartość materii organicznej jest dodatkowym atutem. Dowiedz się więcej na temat organicznych dodatków do gleby.
– Przesadzając fiołki afrykańskie, nie sadzaj ich głębiej niż były już posadzone i uważaj, aby nie zakopać korony rośliny. Łodygi fiołków afrykańskich mogą być podatne na gnicie, jeśli są zbyt wilgotne.

Jak dbać o fiołki afrykańskie

1. Podlewanie
Utrzymuj glebę lekko wilgotną, ale uważaj, aby nie przesadzić z podlewaniem, ponieważ miękkie łodygi fiołków afrykańskich są bardzo podatne na gnicie.
Używaj wody o temperaturze pokojowej, ponieważ schłodzona woda może pozostawić ślady na liściach. Liście są podatne na gnicie i plamy grzybicze, jeśli są przechowywane w wysokiej wilgotności, więc fiołki afrykańskie wody od dołu, aby uniknąć nadmiaru wody na liściach.

2. Oświetlenie
Fiołki afrykańskie preferują jasne, pośrednie światło. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i zachować je co najmniej kilka stóp od jasnych południowych lub zachodnich okien. Wschodnie lub północne okno daje im najlepsze oświetlenie bez ryzyka spalenia ich wrażliwych liści.
Dobrze sprawdza się także sztuczne oświetlenie. Do uzupełnienia naturalnego oświetlenia używajmy żarówek fluorescencyjnych lub LED.
Cienkie, ciemnozielone liście i podłużne łodygi wskazują, że roślina otrzymuje zbyt mało światła; jasnozielone lub bielone liście wskazują, że światła jest zbyt dużo.

3. Nawożenie
Podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego (wiosna i lato) nawozić co 2 tygodnie nawozem roślinnym o wysokiej zawartości fosforu. Nawożenie należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy roślina wydaje się potrzebować dodatkowego bodźca (powolny, cienki wzrost, blade lub żółknące liście). Nadmierne nawożenie jest częstszym problemem niż niedostateczne nawożenie, ponieważ większość mieszanek glebowych zawiera mnóstwo składników odżywczych.

4. Ogólna pielęgnacja
Wiele odmian preferuje ciepłe warunki (18°C lub cieplejsze), choć niektóre są bardziej tolerancyjne na chłodniejsze warunki. W każdym razie w zimie należy trzymać je z dala od przeciągających okien. Rośliny powinny być przenoszone do większych doniczek, gdy rosną, ale utrzymanie fiołków afrykańskich lekko związane z korzeniami może zachęcić je do kwitnienia. Jedną z oznak, że fiołek potrzebuje przesadzenia są zwiędłe liście. Ogólnie liście mają tendencję do zbierania kurzu i brudu. Należy je delikatnie wyszczotkować małym pędzelkiem o miękkim włosiu.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...