Connect with us

Hi, what are you looking for?

Rośliny domowe

Guzmania, egzotyczna i kolorowa

Guzmania to roślina często uprawiana w pomieszczeniach w chłodniejszym klimacie, która jest po prostu piękna. Guzmania jest popularnym rodzajem bromeliad. Ich kolorowe kwiatowe przylistki można znaleźć w centrach handlowych, oranżeriach i wielu innych roślinnych krajobrazach, a także na stołach kuchennych i biurkach biurowych. Podczas gdy są one popularne w publicznych przestrzeniach wewnętrznych, rosną naturalnie od Florydy do Brazylii i są szczególnie powszechne w Kostaryce i Kolumbii.

Guzmania została nazwana na cześć hiszpańskiego przyrodnika, Anastatsio Guzmana. Guzman dużo podróżował po Ameryce Południowej i zmarł podczas ekspedycji w Ekwadorze w 1807 roku. Niedługo po jego śmierci koledzy nazwali ten rodzaj bromeliad na jego cześć.

Sadzenie i przesadzanie guzmanii
Guzmania jest rośliną, która do dobrego wzrostu wymaga gleby odpowiednio zasobnej i dobrze zdrenowanej. Specjalna mieszanka gleby Bromeliaceae wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla twojej guzmanii.

Guzmania nigdy nie wypuszcza daleko sięgających korzeni, dlatego mała doniczka, około 10 cm, jest wystarczająca.
Przesadzanie będzie konieczne tylko wtedy, gdy będziesz chciał oddzielić nowe pędy od głównej rośliny.
Po przesadzeniu guzmanii

Jeśli planujesz przesadzić swoją guzmanie i oddzielić nowe pędy od rośliny głównej.
– Korzenie guzmanii nie znoszą nadmiaru wody.
– Sprawdź dwukrotnie czy nowa doniczka ma dziurę w dnie.
– Zwiększ drenaż z warstwą żwiru lub glinianych kamyków wzdłuż dna doniczki, aby woda łatwiej przepływała.
– Potrzebna jest dobra mieszanka gleby.
– Roślina, gdy żyje w domu, potrzebuje dobre mieszanki gleby, ponieważ jest to jedyne źródło składników odżywczych, których potrzebuje.
– Należy utrzymywać niski, ale stały poziom wilgotności, co można zapewnić poprzez częste spryskiwanie liści.
– Doniczkę należy oprzeć na podłożu ze żwiru, skał lub glinianych marmurów oblanych wodą.

Gdzie umieścić guzmanie
Guzmania wymaga temperatury oscylującej między 18 a 24°C. Temperatura panująca w domu lub mieszkaniu jest więc idealna do uprawy guzmanii.

Najlepszym miejscem dla guzmanii jest każde miejsce, w którym roślina nie jest bezpośrednio nasłoneczniona.

Guzmania nie może znieść promieni słonecznych, gdy dotykają one bezpośrednio jej liści. Tak więc roślina cieszy się z odpowiedniego światła, ale nie z bezpośredniego słońca.

Absolutnie unikaj ustawiania jej w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, ponieważ wilgoć jest tym, czego ta tropikalna roślina potrzebuje najbardziej.
Dlatego też okna wychodzące na wschód lub zachód są zazwyczaj najlepszym wyborem dla guzmanii.

Częste choroby, które infekują guzmanie
Większość chorób to typowe choroby roślin wewnętrznych, czerwony przędziorek, skalnice, mszyce, a także mączniak rzekomy.

Jeśli kolor liści staje się blady, to prawdopodobnie z powodu braku nawozu.
Jeśli wewnętrzne liście stają się żółte lub brązowe, prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt obfitym podlewaniem.

Może Cię również zainteresować

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...

Budowa domu

W przypadku projektowania i budowania z cegieł ich rozmiar ma znaczenie. Wymiary cegły mają wpływ na wiele rzeczy, takich jak sposób zaprojektowania budynku, ogólna...

Budowa domu

Płaskie dachy są estetycznie interesującą i energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych dachów spadzistych. Chociaż płaskie dachy stwarzają kilka problemów w porównaniu z dachami spadzistymi, wielu...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC