Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ogród

Iglaki w kolorze żółtym i zielonym– jakie wybrać do ogrodu?

Drzewa iglaste – dzięki gęstości, szybkiemu rozrostowi, niezwykłym zimozielonym teksturom i różnorodności odcieni są dla współczesnych ogrodników „niezbędnym” elementem ogrodowego krajobrazu. Na szczęście do wyboru jest wiele rodzajów drzew iglastych.

Właściciele domów lubią iglaki za łatwość utrzymania i całoroczną atrakcyjność. Iglaki dobrze współgrają z wieloma innymi roślinami. O wyższych iglakach należy myśleć jak o naturalnym ogrodzeniu. Nadają wysokość i dobrze wyglądają, gdy nic innego nie rośnie. Natomiast wiosną, latem i jesienią iglaki ładnie podkreślają fakturę traw ozdobnych, liści krzewów oraz kwitnących roślin jednorocznych i bylin.

Gdzie najlepiej sadzić drzewa iglaste
Drzewa iglaste z pewnością przyciągną uwagę, niezależnie od tego, jak i gdzie wyeksponujesz ich charakterystyczne sylwetki. Przyciągają one ciekawość przechodniów, a także przyciągają stada gniazdujących ptaków, które wśród ich konarów szukają schronienia i pożywienia. W zależności od rodzaju i wielkości, iglaki można uprawiać jako rośliny okazowe, żywopłoty lub łączyć z innymi iglakami w ogrodach skalnych i na fundamentach. Ich zgrabne kształty tworzą efektowne kotwice na rabatach bylinowych, a nisko rosnące iglaki o rozłożystych formach doskonale sprawdzają się jako estetyczne okrywy.

Drzewa iglaste występują w niemal wszystkich kolorach: zielonym, żółtym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym. Niektóre drzewa iglaste są pierzaste, inne mają sztywne igły. Wszystkie drzewa iglaste rodzą szyszki w różnych kolorach i kształtach, a cisy i jałowce wytwarzają mięsiste, jagodowe szyszki. Iglaki poszerzają paletę roślin i umożliwiają „malowanie” wyjątkowych krajobrazów.

Drzewa kolumnowe dodają ogrodowi wysokości, ale zajmują niewiele miejsca, pozostawiając przestrzeń dla większej liczby roślin. A ponieważ drzewa iglaste rosną w ograniczony sposób, można je umieścić w taki sposób, aby stonować lub zablokować niepożądane widoki, na przykład szopę ogrodową sąsiada.

Jak wybrać i posadzić drzewa iglaste?
Zanim wybierzesz się do szkółki, koniecznie zmierz miejsca sadzenia, sprawdź, czy w krajobrazie nie ma elementów, które chcesz zablokować lub oświetlić. Następnie należy przeprowadzić małe badania, aby ustalić, które gatunki drzew iglastych najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Większość drzew iglastych wymaga dobrze zdrenowanej gleby w pełnym słońcu. Jednak niektóre z nich, takie jak cisy, arborwity i hemlocks, tolerują miejsca zacienione.

Kupując rośliny iglaste, należy zawsze brać pod uwagę miejsce, w którym będą używane, wymagania świetlne rośliny i jej wielkość w fazie dojrzałości. Nie chcesz być zmuszony do przenoszenia iglaków, jeśli staną się zbyt duże w stosunku do wyznaczonego im miejsca.

Pamiętaj, aby sadzić iglaki z roślinami towarzyszącymi, które mają takie same wymagania w zakresie wody i światła. Rośliny zimozielone nie potrzebują dużo wody, więc nie należy ich sadzić z hortensjami lub innymi roślinami lubiącymi wilgoć. Ściółkuj wokół korzeni, ale trzymaj ją z dala od pnia. Podlej je dobrze, gdy nadejdzie zima. Zimowe wiatry mogą wysuszyć rośliny. Spełnij wymagania roślin, a przekonasz się, że iglaki są dość łatwe w uprawie!

Najlepsze rodzaje drzew iglastych dla Twojego ogrodu
Szukasz odpowiedniego drzewa iglastego na swoje podwórko? Pomyśl o lubiących słońce, średnich iglakach, takich jak świerk kolorado niebieski, świerk norweski lub sosna biała. W miejscach zacienionych warto wypróbować wyższe odmiany tuji lub cisów. Poniżej znajduje się pełna lista najpopularniejszych iglaków, które będą wspaniałą ozdobą Twojego ogrodu.

Cedr
Cedry, Cedrus, są powszechnie uprawiane w większych ogrodach. Gatunki w ramach tego rodzaju to:

– Cedr Atlas
– Cedr cypryjski
– Cedr himalajski
– Cedr libański

Te majestatyczne drzewa są zazwyczaj uprawiane jako samodzielne okazy w większych ogrodach. Ale cedry mogą być również uprawiane jako bonsai i kształtowane w celu uzyskania różnych efektów. Te powyżej to „prawdziwe cedry”. Jednak inne drzewa iglaste powszechnie uprawiane w ogrodach również nazywane są cedrami. Na przykład:

– Żywotnik olbrzymi
– Żywotnik zachodni
– Jałowiec wirginijski
– Cedrzyniec kalifornijski

Cyprys
Cyprys to wspólna nazwa szeregu drzew lub krzewów iglastych z rodziny Cupressaceae. Niektóre cyprysy powszechnie uprawiane to:
– Cyprys śródziemnomorski / Cyprys włoski
– Cyprys Montereya
– Cyprys Lamberta
– Cyprys Opastuna
– Cyprys Leylanda
Cyprysy są szczególnie popularne jako rośliny żywopłotowe. Należy jednak pamiętać, że choć cyprysy mogą być bardzo użytecznymi i odpornymi drzewami w pewnych warunkach, rosną bardzo szybko i są bardzo wysokie, dlatego często nie są najlepszym wyborem do mniejszych ogrodów.

Jałowiec
Hemlock (Tsuga) to kolejny rodzaj drzew iglastych, które mogą stanowić ciekawe rJałowce (Juniperus) to szeroka gama drzew i krzewów iglastych szeroko rozpowszechnionych na półkuli północnej. Najpopularniejsze odmiany to:

– Jałowiec pospolity
– Jałowiec chiński
– Jałowiec skalny
– Jałowiec płożący

Różnorodność pokroju jałowców sprawia, że są one niezwykle przydatne w wielu różnych miejscach i pozycjach w ogrodzie.

Świerk
Istnieje również wiele świerków, które należy rozważyć przy wyborze drzew iglastych. Niektóre z popularnych opcji do rozważenia obejmują:

– Świerk pospolity
– Świerk serbski
– Świerk kłujący / srebrny
– Świerk biały
– Świerk Brewera

Chociaż istnieje również wiele innych opcji do rozważenia, jeśli szukasz bardziej zwykłych iglaków do umieszczenia w swoim ogrodzie.

Cis
Cis europejski, Taxus baccata, to kolejne drzewo iglaste, które warto rozważyć. Jest to rodzime drzewo wiecznie zielone, które, podobnie jak wiele innych drzew iglastych z tej listy, może również stanowić opcję żywopłotu. Te rodzaje drzew iglastych powinny stanowić dobry punkt wyjścia do inspiracji przy wyborze drzew iglastych do ogrodu.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...