Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wnętrza i aranżacja

Jak funkcjonalnie zaaranżować kuchnię?

Czym kierować się aranżując kuchnię? Bardzo wiele osób podąża za aktualnymi trendami w urządzaniu wnętrz, ale czy ten kierunek zawsze się sprawdza? Dziś podpowiemy, które ważne kwestie warto przemyśleć dwa razy, nim podejmie się ostateczną decyzję i podamy kilka sposobów na uczynienie kuchni bardziej funkcjonalną.

Fronty meblowe do kuchni – jakie wybrać?

Wybór frontów do zabudowy kuchennej to jedna z tych kwestii, na które poświęca się z reguły najwięcej czasu. Od ponad 10 lat nieustannie w modzie dominują fronty akrylowe, cechujące się wysokim połyskiem. Do najpopularniejszych kolorów szafek kuchennych należy biel.

Takie rozwiązanie prezentuje się w kuchni dość elegancko i z całą pewnością potrafi rozjaśnić pomieszczenie, w którym jest niewiele naturalnego światła (np. gdy kuchnia jest częścią salonu i znajduje się we wnęce z dala od okien). W przypadku bardzo słonecznego pomieszczenia śnieżnobiałe fronty mogą nie być najlepszym rozwiązaniem – po kilku latach mogą po prostu zżółknąć od promieniowania UV.

Dodatkową sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest praktyczność frontów z połyskiem, gdy w mieszkaniu są małe dzieci – wówczas utrzymanie szafek w czystości może być sporym wyzwaniem – pod światło widać na nich każdą smugę, a ewentualne rysy rzucają się w oczy znacznie bardziej niż na frontach z naturalnego drewna.

Osoby, które remontują kuchnię i chcą zamówić zabudowę z myślą, że będzie im służyć długie lata, powinny rozważyć wybór tradycyjnych frontów drewnianych  – są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, nie widać na nich tak bardzo upływu czasu i znacznie lepiej opierają się trendom modowym niż popularny akryl.

Malowanie czy kafelkowanie?

Kolejnym dylematem podczas remontu jest to, czym pokryć ściany w kuchni. Coraz popularniejsze staje się malowanie ścian kuchennych specjalnymi farbami odpornymi na wilgoć – np. ceramicznymi. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że jest dużo tańsze, a także szybsze w realizacji. Pomalowanie ścian jest rozsądnym pomysłem, ale tylko wówczas, jeśli w tzw. mokrych częściach kuchni (np. przy zlewozmywaku) zamontowane zostaną kafelki.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na ścianę za kuchenką oraz przestrzeń między blatem kuchennym a górnymi szafkami, gdzie z reguły przygotowuje się posiłki. Te miejsca również są bardzo narażone na zaplamienie – w tym nie tylko wodą, ale również tłuszczem, który może być trudny do usunięcia z pomalowanej ściany. Pewnym kompromisem może być zastosowanie w tych miejscach farby tablicowej, która jest bardzo odporna na zabrudzenia, łatwo zmywalna i dodatkowo posiada ten atut, że można po tak przygotowanej powierzchni pisać kredą.

Sprzęt AGD – jaki wybrać?

Wstępnego wyboru sprzętów AGD do kuchni warto dokonać jeszcze przed zleceniem projektu mebli pod zabudowę – chodzi oczywiście o to, by wybrane urządzenia pasowały do wymiarów szafek i ich montaż nie stał się problematyczny. Najwięcej czasu poświęca się zwykle na wybór płyty kuchennej – do najpopularniejszych rozwiązań należą w tej chwili kuchenki indukcyjne i elektryczne, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości i nie potrzebują przyłącza gazowego. W niektórych przypadkach kuchenka gazowa może się okazać jednak nieodzowna – dotyczy to zwłaszcza wielbicieli kuchni chińskiej i dań z tradycyjnego woka, które wychodzą najsmaczniejsze właśnie wówczas, gdy obróbka składników odbywa się za pomocą palnika gazowego.

W wyborze piekarnika warto się zasugerować przede wszystkim tym, czy jego opcje pokrywają się z preferencjami kulinarnymi domowników. W przypadku wielbicieli pizzy będzie miało bardzo dużo znaczenie, aby piekarnik rozgrzewał się do wysokich temperatur, powyżej 250 stopni Celsjusza. Jeśli rodzina jest duża, najlepiej jest wybrać piekarnik szerszy od standardowego, do którego po prostu zmieści się więcej potraw na raz.

Więcej o aranżacji kuchni przeczytasz na: https://mieszkamywdomu.pl/pomieszczenia/kuchnia-jadalnia/

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC