Mroźna pogoda wiosną lub jesienią, która zmusza Cię do sięgnięcia do szafy po kurtkę, może być również dotkliwa dla niektórych roślin w Twoim ogrodzie. Temperatury poniżej zera mogą okazać się zabójcze dla rosnących w nim kwiatów. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możesz zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz w chłodniejsze dni. Oto co musisz wiedzieć o tym, które rodzaje roślin wymagają ochrony przed mrozem i jak należy to zrobić.
Jak właściwie zdefiniować mróz?
Kiedy późną wiosną lub wczesną jesienią prognozy pogody zapowiadają przymrozki, jest to sygnał, że należy chronić rośliny jednoroczne oraz te, które są wrażliwe na mróz. Można by pomyśleć, że temperatura musi osiągnąć punkt zamarzania, czyli zero stopni, jednak w praktyce przymrozek może wystąpić już pomiędzy 2˚C a 1˚C. Lekki mróz w górnej części tego zakresu temperatur może zabić wierzchołki delikatnych roślin, ale dolne części pozostaną zielone, natomiast silny mróz występuje, gdy temperatura waha się w okolicach 1˚C przez kilka godzin, co wystarczy do zabicia wszystkich części nadziemnych rośliny.
Temperatura poniżej 1˚C jest już uważana za mróz, który jest bardziej niszczycielski niż przymrozek. Delikatne rośliny, takie jak tropikalne rośliny domowe i pelargonie, giną całkowicie, gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej 1˚C przez kilka godzin. Ostrzeżenie o przymrozkach jesienią często sygnalizuje koniec sezonu wegetacyjnego, ponieważ temperatury są na tyle niskie, że zabijają rośliny jednoroczne i rozpoczynają okres spoczynku u odpornych bylin, drzew i krzewów. Ostrzeżenie o przymrozkach wiosną to wskazówka, że należy przenieść delikatne rośliny doniczkowe do środka Twojego domu.
Które rośliny potrzebują ochrony przed mrozem?
Ogólnie rzecz biorąc, rośliny jednoroczne, które owocują i kwitną w ciepłych temperaturach, są najbardziej wrażliwe na niską temperaturę. Zastanów się, które warzywa i zioła zbierasz w połowie lata i które kwiaty jednoroczne są wtedy najbardziej kolorowe. Są to rośliny, które szczególnie potrzebują ochrony przed uszkodzeniami spowodowanymi mrozem, zarówno wiosną, gdy są młode i delikatne, jak i jesienią, jeśli chcesz je utrzymać jak najdłużej przed nadejściem zimy. Wiele z nich pochodzi z tropikalnych regionów świata, w których nie występują mrozy, dlatego warto zadbać o ich ochronę, gdy temperatura spada poniżej 5˚C.
Z kolei byliny, czyli rośliny ogrodowe, które są wielosezonowe, krzewy i drzewa zazwyczaj są w stanie wytrzymać nagły spadek temperatury, o ile są zdrowe i odporne na warunki atmosferyczne. Wiosenny mróz może uszkodzić rozwijające się owoce i zniszczyć kwiaty, ale te rośliny przetrwają. Niektóre rośliny jadalne są dosyć odporne na niskie temperatury, wśród nich znajduje się groch, sałata, cebula, kalafior, brokuły, rzodkiewka i kapusta. Te warzywa o chłodnej porze roku wytrzymują nawet w ujemnych temperaturach. Kilka odpornych na zimno kwiatów, takich jak bratki i alyssum, również nie przejmą się lekkimi przymrozkami.
Jak chronić delikatne rośliny przed przymrozkami?
Gdy nadchodzi mróz lub przymrozek, masz kilka opcji, w zależności od wielkości i ilości roślin, które musisz chronić.
Jeśli to możliwe, przenieś delikatne rośliny doniczkowe do wnętrza swojego domu, garażu lub szopy ogrodowej. Te pomieszczenia wcale nie muszę być ogrzewane. Wystarczy, że w środku będzie panowała dodatnia temperatura.
Owiń rośliny jutą ogrodniczą lub specjalną agrowłókniną. Dzięki temu stworzysz warstwę izolacji roślin od mrozu. Pamiętaj jednak, aby owinąć całą roślinę a nie tylko jej górną część.
Intensywnie podlewaj swoje rośliny. Mało kto wie, że wilgotna gleba może utrzymać nawet cztery razy więcej ciepła niż gleba sucha. Wilgoć w glebie będzie przewodzić ciepło do powierzchni gleby, ogrzewając obszar wokół rośliny.
