Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ogród

Jak zaprojektować swój ogród tak, aby był zarówno ładny, mało wymagający jak i funkcjonalny

mały ogródek

Twój dom to Twoja świątynia. To w nim spędzasz większość swojego życia i to w nim powstaje wiele z Twoich najcenniejszych wspomnień. Rzeczywistość jest jednak taka, że wymyślanie pomysłów na wygodną przestrzeń zewnętrzną jest o wiele łatwiejsze niż jej faktyczne wykonanie. Istnieją materiały, cechy, funkcjonalność, koszty i niezliczona ilość innych czynników do rozważenia. To może być przytłaczające, ale głowa do góry. W tym artykule dowiesz się jak zaprojektować praktyczną i wygodną przestrzeń życiową na świeżym powietrzu dla całej Twojej rodziny. 

Pomyśl o odpowiednich meblach

Dobrze zaprojektowany ogródek musi być powiązany z spędzaniem większej ilości czasu na świeżym powietrzu, lepszym zdrowiem fizycznym i ogólnie lepszą jakością życia. Oczywiście, jeśli zamierzasz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu we własnym domu, będziesz potrzebował mebli, które są trwałe – wytrzymają cały sezon, wytrzymałe – zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta, i praktyczne dla przestrzeni, którą próbujesz stworzyć. Poniżej przedstawiamy nasze najlepsze propozycje mebli na zewnątrz, które wzbogacą Twoją przestrzeń na zewnątrz:

Stół i krzesła ogrodowe: 

Społeczne i symboliczne znaczenie stołu jadalnego jest jednym z tych, które wykraczają poza kraje i kultury. Czy to wewnątrz, czy na zewnątrz, stół jadalny ma fundamentalne znaczenie dla spójności rodziny, ale musi być również wygodny, stylowy i trwały. Duży stół, który może pomieścić zarówno posiłki rodzinne, jak i służyć do rozrywki, będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj sprawdzą się meble ogrodowe z rattanu. Mogą być one naturalne, czyli wykonane z pędów palm tropikalnych, lub nieco tańsze zamienniki, wykonane z technorattanu, czyli tworzywa dosyć podobnego do naturalnego materiału. Rattan jest giętki, solidny i odporny na warunki atmosferyczne.

Ogród, trawa i rośliny

Większość z nas czuje się komfortowo na łonie natury. Istnieje wiele korzyści terapeutycznych wynikających z posiadania ogrodu, a jakość życia i powszechność terenów zielonych są ze sobą powiązane i mogą nawet zwiększyć wartość nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą przyczynić się do dobrze zaprojektowanej przestrzeni zewnętrznej.

Warto jest położyć trawę z rolki lub zasadzić jeden z gatunków odpornych na warunki atmosferyczne. Pomoże ona zwiększyć stabilność gleby w ogrodzie i ograniczy erozję gleby powodowaną przez wiatr i wodę. Najpopularniejsze gatunki to Kostrzewa czerwona – rośnie dosyć szybko i jest odporna na czynniki mechaniczne oraz Kostrzewa owcza – rośnie nieco wolniej, jednak ma dosyć rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu jest odporna na mróz, poradzi sobie również w trakcie suszy.

Kwiaty to ozdoba każdego ogrodu. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu warto pomyśleć o kwiatach, które nie są zbyt wymagające a przy tym będą ładnie wyglądały w Twoim ogrodzie, poniżej znajduje się lista najpopularniejszych gatunków:

• astry – są to kwiaty łatwe w uprawie i raczej rzadko atakowane przez szkodniki. Sprawdzają się w ciepłym, słonecznym miejscu i wytrzymują suszę.

• bergenia sercowata – równie łatwa w uprawie, długowieczna roślina o niewielkich wymaganiach. Nie wymaga wiele słońca i sprawdzi się również w mniej nasłonecznionych miejscach. Posiada duże, fioletowe kwiaty oraz liście w kształcie serca.

• barwinek – sprawdzi się doskonale jako kwietny dywan. To piękna roślina o drobnych niebieskich kwiatach.

• płomyki – w nasłonecznionym miejscu będą rosły i kwitły przez wiele. Są przy tym również mało wymagające.

• rozchodnik – posiada piękne, ozdobne liście i drobne purpurowe kwiaty. Czują się dobrze w suchych i dobrze nasłonecznionych miejscach;

Oświetlenie ogrodowe

Wisienką na torcie wszystkich poprzednich pomysłów jest oświetlenie. Pozwoli Ci ono cieszyć się swoją przestrzenią o każdej porze dnia i pomoże powiązać wszystkie te elementy razem. Ściemniane i regulowane oświetlenie może pomóc w stworzeniu bardziej dynamicznej przestrzeni zewnętrznej. 

Podczas poznawania tajników dobrze zaprojektowanej przestrzeni zewnętrznej, istnieje kilka różnych elementów do rozważenia. Meble, funkcje, zieleń i oświetlenie są kluczowe. Łącząc je w odpowiedni sposób, możesz stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która sprawdzi się jako jadalnia w ciepłe dni a także miejsce spotkań towarzyskich.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC