Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ogród

Jak zaprojektować swój ogród tak, aby był zarówno ładny, mało wymagający jak i funkcjonalny

mały ogródek

Twój dom to Twoja świątynia. To w nim spędzasz większość swojego życia i to w nim powstaje wiele z Twoich najcenniejszych wspomnień. Rzeczywistość jest jednak taka, że wymyślanie pomysłów na wygodną przestrzeń zewnętrzną jest o wiele łatwiejsze niż jej faktyczne wykonanie. Istnieją materiały, cechy, funkcjonalność, koszty i niezliczona ilość innych czynników do rozważenia. To może być przytłaczające, ale głowa do góry. W tym artykule dowiesz się jak zaprojektować praktyczną i wygodną przestrzeń życiową na świeżym powietrzu dla całej Twojej rodziny. 

Pomyśl o odpowiednich meblach

Dobrze zaprojektowany ogródek musi być powiązany z spędzaniem większej ilości czasu na świeżym powietrzu, lepszym zdrowiem fizycznym i ogólnie lepszą jakością życia. Oczywiście, jeśli zamierzasz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu we własnym domu, będziesz potrzebował mebli, które są trwałe – wytrzymają cały sezon, wytrzymałe – zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta, i praktyczne dla przestrzeni, którą próbujesz stworzyć. Poniżej przedstawiamy nasze najlepsze propozycje mebli na zewnątrz, które wzbogacą Twoją przestrzeń na zewnątrz:

Stół i krzesła ogrodowe: 

Społeczne i symboliczne znaczenie stołu jadalnego jest jednym z tych, które wykraczają poza kraje i kultury. Czy to wewnątrz, czy na zewnątrz, stół jadalny ma fundamentalne znaczenie dla spójności rodziny, ale musi być również wygodny, stylowy i trwały. Duży stół, który może pomieścić zarówno posiłki rodzinne, jak i służyć do rozrywki, będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj sprawdzą się meble ogrodowe z rattanu. Mogą być one naturalne, czyli wykonane z pędów palm tropikalnych, lub nieco tańsze zamienniki, wykonane z technorattanu, czyli tworzywa dosyć podobnego do naturalnego materiału. Rattan jest giętki, solidny i odporny na warunki atmosferyczne.

Ogród, trawa i rośliny

Większość z nas czuje się komfortowo na łonie natury. Istnieje wiele korzyści terapeutycznych wynikających z posiadania ogrodu, a jakość życia i powszechność terenów zielonych są ze sobą powiązane i mogą nawet zwiększyć wartość nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą przyczynić się do dobrze zaprojektowanej przestrzeni zewnętrznej.

Warto jest położyć trawę z rolki lub zasadzić jeden z gatunków odpornych na warunki atmosferyczne. Pomoże ona zwiększyć stabilność gleby w ogrodzie i ograniczy erozję gleby powodowaną przez wiatr i wodę. Najpopularniejsze gatunki to Kostrzewa czerwona – rośnie dosyć szybko i jest odporna na czynniki mechaniczne oraz Kostrzewa owcza – rośnie nieco wolniej, jednak ma dosyć rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu jest odporna na mróz, poradzi sobie również w trakcie suszy.

Kwiaty to ozdoba każdego ogrodu. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu warto pomyśleć o kwiatach, które nie są zbyt wymagające a przy tym będą ładnie wyglądały w Twoim ogrodzie, poniżej znajduje się lista najpopularniejszych gatunków:

• astry – są to kwiaty łatwe w uprawie i raczej rzadko atakowane przez szkodniki. Sprawdzają się w ciepłym, słonecznym miejscu i wytrzymują suszę.

• bergenia sercowata – równie łatwa w uprawie, długowieczna roślina o niewielkich wymaganiach. Nie wymaga wiele słońca i sprawdzi się również w mniej nasłonecznionych miejscach. Posiada duże, fioletowe kwiaty oraz liście w kształcie serca.

• barwinek – sprawdzi się doskonale jako kwietny dywan. To piękna roślina o drobnych niebieskich kwiatach.

• płomyki – w nasłonecznionym miejscu będą rosły i kwitły przez wiele. Są przy tym również mało wymagające.

• rozchodnik – posiada piękne, ozdobne liście i drobne purpurowe kwiaty. Czują się dobrze w suchych i dobrze nasłonecznionych miejscach;

Oświetlenie ogrodowe

Wisienką na torcie wszystkich poprzednich pomysłów jest oświetlenie. Pozwoli Ci ono cieszyć się swoją przestrzenią o każdej porze dnia i pomoże powiązać wszystkie te elementy razem. Ściemniane i regulowane oświetlenie może pomóc w stworzeniu bardziej dynamicznej przestrzeni zewnętrznej. 

Podczas poznawania tajników dobrze zaprojektowanej przestrzeni zewnętrznej, istnieje kilka różnych elementów do rozważenia. Meble, funkcje, zieleń i oświetlenie są kluczowe. Łącząc je w odpowiedni sposób, możesz stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która sprawdzi się jako jadalnia w ciepłe dni a także miejsce spotkań towarzyskich.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...