Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wnętrza i aranżacja

Jakie rośliny wpływają najkorzystniej na jakość powietrza w naszym mieszkaniu?

rośliny

Problem smogu i zanieczyszczonego powietrza dotyczy również przestrzeni zamkniętych, w tym naszego mieszkania. Rozwiązaniem są popularne w ostatnich czasach oczyszczacze powietrza ale nie zapominajmy również o roślinach, które w naturalny sposób dostarczają nam tlen i redukują ilość zanieczyszczeń w naszym powietrzu.

Na złą jakość powietrza w naszym mieszkaniu wpływa wiele czynników, takich jak dopływ zanieczyszczonego powierza z zewnątrz, brudne filtry w systemach wentylacji, osiadający kurz a także substancje, które uwalniają się z klejów, farb i innych elementów naszego umeblowania. Z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane rośliny, które pochłaniają wiele szkodliwych substancji, oraz dwutlenek węgla, zwiększając przy tym ilość tlenu i wilgotność powietrza.

Najbardziej pomocne są rośliny zielone, ze względu na ich największą wydajność w procesie fotosyntezy. Tutaj zdecydowanymi zwycięzcami w procesie oczyszczania powietrza są paprocie a szczególnie orlicą japońska i nefrolepis wyniosły. Paprocie odpowiadają również za neutralizowanie jonów dodatnich, które są efektem ubocznym działania urządzeń elektrycznych.

Kolejną rośliną, którą warto posiadać jest Dracena, zwana też smokowcem. Roślina ta efektywnie usuwa z powietrza zanieczyszczenia, pyły a nawet pleśń. W uprawie doniczkowej ma ona zazwyczaj 130-150 cm wysokości i wypuszcza dosyć atrakcyjne lancetowate liście, ozdobione kolorowym brzegiem lub prążkami.

Na naszej liście naturalnych, domowych oczyszczaczy powietrza nie powinno też zabraknąć fikusów, wszelakich bluszczy oraz skrzydłokwiatu.

Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do naszej sypialni, ponieważ część z nich wydziela nocą dwutlenek węgla. Do wyjątków należą rośliny, które występują naturalnie w strefie suchej, przez co nie tracąc wody zamykają w ciągu dnia aparat szparkowy, aby nie tracić zawartej w nich wody, dzięki czemu nie mogą w dzień pobierać dwutlenku węgla, który wydzielają porą nocną. Do takich roślin należą storczyki, aloes oraz sansewieria gwinejska. Dodatkowym plusem jest fakt, że są to rośliny wymagające stosunkowo niewielkiej ilości światła i wody, więc sprawdzą się w ciemnych mieszkaniach.

Może Cię również zainteresować

Ogród

Twój dom to Twoja świątynia. To w nim spędzasz większość swojego życia i to w nim powstaje wiele z Twoich najcenniejszych wspomnień. Rzeczywistość jest...

Budowa domu

Jeśli marzyłeś o budowie swojego wymarzonego domu, nadszedł czas, aby je urzeczywistnić. Budowa domu na zamówienie może być zniechęcającym, ale i ekscytującym doświadczeniem. Realizacja...

Nowe technologie

Wideodomofony są już z nami od wielu lat, jednak w większości przypadków są to urządzenia analogowe. Ich największą zaletą jest niska cena, jednak posiadają...

Nowe technologie

Zazwyczaj rozważając zakup kotła grzewczego kierujemy się jego wydajnością oraz ceną i dostępnością paliwa grzewczego. Mało kto z nas myśli o ekologii. Obydwa rozwiązania...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC