Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Jakie są najpopularniejsze Wymiary cegły budowlanej?

W przypadku projektowania i budowania z cegieł ich rozmiar ma znaczenie. Wymiary cegły mają wpływ na wiele rzeczy, takich jak sposób zaprojektowania budynku, ogólna estetyka projektu i łatwość układania cegieł.

Niezależnie od tego, jaki rozmiar cegły zostanie wybrany dla danego projektu, ważne jest, aby uwzględnić te wymiary cegieł na etapie projektowania projektu, aby zminimalizować cięcia i potencjalne problemy na miejscu budowy. Rozmiar cegły i wybrana wielkość spoiny zaprawy będą miały duży wpływ na układanie muru.

Ważne jest, aby prawidłowo zaplanować takie obszary jak otwory okienne i drzwiowe, murowane filary itp., ponieważ różne rozmiary cegieł i profile zaprawy będą miały wpływ na te aspekty projektu.

Standardowe i niestandardowe wymiary cegły
Jeśli chodzi o standardowe wymiary cegieł, istnieje o wiele więcej wariantów, niż mogłoby się wydawać. Nie tylko standardowe rozmiary cegieł różnią się w zależności od kraju, ale mamy też różne sposoby budowania z cegieł, specjalne cegły, różne wiązania cegieł, różne opcje zaprawy i różne sposoby określania wymiarów cegieł. Wymiary cegły podaje się zawsze w milimetrach. Większość producentów oferuje cegły w kilku różnych wymiarach, jednak jest kilka formatów standardowych, jak i niestandardowych:

  • format RF: 250 x 120 x 65 mm (standardowy)
  • format DF: 210 x 100 x 65 mm (standardowy)
  • formate WF: 210 x 100 x 50 mm (standardowy)
  • format NF: 240 x 115 x 71 mm (standardowy)
  • format LF: 240 x 90 x 40 mm (niestandardowy)
  • format WF: 210 x 100 x 50 mm (niestandardowy)
  • format 2DF: 240 x 115 x 113 mm (niestandardowy)
  • format LDF: 290 x 115 x 52 mm (niestandardowy)
  • format M: 190 x 90 x 65 mm (niestandardowy)
  • format HF: 228 x 90 x 40 mm (niestandardowy)

Jakie cegły są lepsze: większe, czy mniejsze?
Istnieje wiele różnych rodzajów cegieł, od klasycznych czerwonych cegieł po te wykonane z innych materiałów, a nawet cegły ręcznie formowane. Chociaż nie muszą być one w standardowym rozmiarze, istnieją korzyści z posiadania takiego wymiaru. Po pierwsze, zastosowany rozmiar jest łatwy w obróbce dla budowniczych. Jeśli cegły są zbyt duże, trudno je podnieść, zwłaszcza gdy budynek staje się wyższy. Może to też oznaczać konieczność użycia sprzętu do podnoszenia, co spowalnia realizację projektu.

Z drugiej strony, jeśli cegły są zbyt małe, potrzebują zbyt dużo zaprawy, a to zwiększa koszty. Oznacza to również więcej pracy przy układaniu cegieł na miejscu. Używając standardowego rozmiaru cegieł, większość projektów może łatwo ustalić, ile cegieł jest potrzebnych, ile czasu zajmie ich ułożenie i upewnić się, że większość pracy można wykonać ręcznie.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC