Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Jakie są najpopularniejsze Wymiary cegły budowlanej?

W przypadku projektowania i budowania z cegieł ich rozmiar ma znaczenie. Wymiary cegły mają wpływ na wiele rzeczy, takich jak sposób zaprojektowania budynku, ogólna estetyka projektu i łatwość układania cegieł.

Niezależnie od tego, jaki rozmiar cegły zostanie wybrany dla danego projektu, ważne jest, aby uwzględnić te wymiary cegieł na etapie projektowania projektu, aby zminimalizować cięcia i potencjalne problemy na miejscu budowy. Rozmiar cegły i wybrana wielkość spoiny zaprawy będą miały duży wpływ na układanie muru.

Ważne jest, aby prawidłowo zaplanować takie obszary jak otwory okienne i drzwiowe, murowane filary itp., ponieważ różne rozmiary cegieł i profile zaprawy będą miały wpływ na te aspekty projektu.

Standardowe i niestandardowe wymiary cegły
Jeśli chodzi o standardowe wymiary cegieł, istnieje o wiele więcej wariantów, niż mogłoby się wydawać. Nie tylko standardowe rozmiary cegieł różnią się w zależności od kraju, ale mamy też różne sposoby budowania z cegieł, specjalne cegły, różne wiązania cegieł, różne opcje zaprawy i różne sposoby określania wymiarów cegieł. Wymiary cegły podaje się zawsze w milimetrach. Większość producentów oferuje cegły w kilku różnych wymiarach, jednak jest kilka formatów standardowych, jak i niestandardowych:

  • format RF: 250 x 120 x 65 mm (standardowy)
  • format DF: 210 x 100 x 65 mm (standardowy)
  • formate WF: 210 x 100 x 50 mm (standardowy)
  • format NF: 240 x 115 x 71 mm (standardowy)
  • format LF: 240 x 90 x 40 mm (niestandardowy)
  • format WF: 210 x 100 x 50 mm (niestandardowy)
  • format 2DF: 240 x 115 x 113 mm (niestandardowy)
  • format LDF: 290 x 115 x 52 mm (niestandardowy)
  • format M: 190 x 90 x 65 mm (niestandardowy)
  • format HF: 228 x 90 x 40 mm (niestandardowy)

Jakie cegły są lepsze: większe, czy mniejsze?
Istnieje wiele różnych rodzajów cegieł, od klasycznych czerwonych cegieł po te wykonane z innych materiałów, a nawet cegły ręcznie formowane. Chociaż nie muszą być one w standardowym rozmiarze, istnieją korzyści z posiadania takiego wymiaru. Po pierwsze, zastosowany rozmiar jest łatwy w obróbce dla budowniczych. Jeśli cegły są zbyt duże, trudno je podnieść, zwłaszcza gdy budynek staje się wyższy. Może to też oznaczać konieczność użycia sprzętu do podnoszenia, co spowalnia realizację projektu.

Z drugiej strony, jeśli cegły są zbyt małe, potrzebują zbyt dużo zaprawy, a to zwiększa koszty. Oznacza to również więcej pracy przy układaniu cegieł na miejscu. Używając standardowego rozmiaru cegieł, większość projektów może łatwo ustalić, ile cegieł jest potrzebnych, ile czasu zajmie ich ułożenie i upewnić się, że większość pracy można wykonać ręcznie.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...