Gdy zbliża się jesień i temperatury spadają, spędzanie wieczorów z dobrą książką i wsłuchiwanie się w dźwięk trzaskającego w kominku drewna brzmi wspaniale. Nietrudno zrozumieć, dlaczego kominek znajduje się na liście życzeń wielu właścicieli domów. W końcu ludzie od tysiącleci wpatrują się w płonący ogień.
Kominek może dodać piękna, charakteru i nastroju niemal każdej przestrzeni jednak zanim dasz się ponieść fantazjom o romantycznych nocach spędzonych przy kominku z lampką wina, musisz wiedzieć jedno: Wielu właścicieli domów przyznaje, że rzeczywistość związana z posiadaniem kominka rzadko spełnia ich oczekiwania. Oto kilka powodów, dla których eksperci twierdzą, że warto ponownie rozważyć swoje marzenia o kominku.
Kominki nie są przyjazne dla środowiska ani naszego zdrowia
Młodsi właściciele domów są coraz bardziej zaniepokojeni wpływem opalanych drewnem kominków na środowisko. Sprawność standardowego kominka opalanego drewnem wynosi w najlepszym przypadku około 20 procent. Oznacza to, że 80 procent ciepła wytwarzanego przez drewno idzie w górę komina i wychodzi poza dom. A z tym dymem wiążą się niebezpieczne zanieczyszczenia. Nawet niewielka ilość dymu z kominka opalanego drewnem może powodować problemy z jakością powietrza. Niektóre polskie miasta zakazały budowy nowych kominków opalanych drewnem, ponieważ przyczyniają się one do zanieczyszczenia powietrza.
Jako alternatywa istnieją lepsze opcje niż tradycyjne otwarte kominki, takie jak wkłady gazowe lub piece opalane drewnem z certyfikatem EPA. Na przykład, artykuł z 2008 roku z Scientific American zaleca kominek lub wkład na pelety jako lepsze opcje.
Warto jednak wiedzieć, że nawet kominki gazowe mogą uwalniać tlenek węgla, dwutlenek azotu i inne niebezpieczne cząstki stałe. Chociaż wszystkie te mogą być szkodliwe dla ludzi jedynie w dużych dawkach, wciąż stanowią one zagrożenie dla zdrowia dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i tych z problemami układu oddechowego, takich jak alergie lub astma.
Kominki jako źródło ciepła są zupełnie nieopłacalne
Podobnie jak w przypadku basenu czy jacuzzi, tak i w przypadku kominka musisz zastanowić się, jak wiele korzyści będziesz z niego czerpać. Chociaż spędzanie spokojnych wieczorów przy kominku z kubkiem gorącego kakao brzmi świetnie w teorii, w praktyce jest to luksus do którego trzeba sporo dopłacać.
Kiedy zaczniesz sumować koszty związane z instalacją i konserwacją kominka i porównasz to z ilością razy w roku, kiedy będziesz z niego korzystał, zaczniesz mieć wrażenie, że jest to duży wydatek, z którego niewiele wynika, nie wspominając już o kosztach drewna, służącego do opału.
Użytkowanie, czyszczenie i konserwacja kominka może być dosyć pracochłonna i uciążliwa
Oprócz problemów z jakością powietrza, kominki wnoszą do domu cały szereg innych zagrożeń dla bezpieczeństwa, w tym (ale nie tylko) przypadkowe rozprzestrzenianie się ognia, wdychanie dymu, oparzenia i ulatnianie tlenku węgla. Z tego powodu muszą być one starannie konserwowane. Dodatkowo, będziesz musiał spędzić sporo czasu samemu pilnując ognia. Ponieważ ugaszony ogień się ponownie wzniecić, będziesz musiał poczekać, aż popioły ostygną, zanim będziesz mógł pójść do łóżka.
