Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ogród

Letnia pielęgnacja roślin

Okres letni jest wyjątkowym czasem dla uprawy ogrodu. Wiąże się on głównie z wysokimi temperaturami i mniejszą wilgotnością niż w pozostałych porach roku. Właśnie z tych względów jedną z najważniejszych czynności jest odpowiednie podlewanie roślin. Zwykło się uważać, że lepiej jest nawadniać rzadko, ale obficie. Również ze względu na intensywne parowanie wody warto zaopatrzyć rośliny w korę. Jest to naturalny składnik, który zatrzymuje parowanie wody oraz nadaje estetycznego wyglądu ogrodowi. Warto wspomnieć również o tym, że należy podlewać rośliny w okolicach korzeni. Lanie wody po wierzchnich elementach może powodować poparzenia roślin w gorące dni. Doskonałą porą do nawadniania zieleni są godziny wieczorne.

Istotne jest także nawożenie, które dostarcza roślinnym odpowiednich składników odżywczych oraz sprawia, że ich nawodnienie stanie się bardziej optymalne. Dzięki temu wrażliwa na temperatury flora przetrwa gorące okresy upałów. W razie pojawienia się chwastów warto stosować środki chemiczne, które pozwolą na ich pozbycie się. Można je również usuwać ręcznie.

Koszenie i przycinanie

Tego rodzaju działania wpływają pozytywnie na kondycję roślin oraz estetykę ogrodu. Obejmują nie tylko klasyczne koszenie trawnika, ale także przycinanie żywopłotów, wycinanie gałęzi oraz modelowanie krzaków. Takie praktyki zajmują zwykle dużo czasu i są naprawdę energochłonne. Aby zaoszczędzić sobie nerwów i pracować w przyjemnej atmosferze warto się wyposażyć profesjonalne narzędzia pielęgnacyjne.

Oferta sklepu Stiga posiada szeroką gamę produktów dostosowaną do potrzeb każdego ogrodnika. Przykładem może być wielofunkcyjne urządzenie 5 w 1 MT330 albo pilarka akumulatorowa CS 700e. Dla murawy o większym metrażu proponowane są różne akumulatorowe traktory. 

Aby jeszcze dokładniej przyciąć żywopłoty i gałęzie warto mieć pod ręką standardowe nożyce lub sekator. Są to doskonałe narzędzia przy pracach wykończeniowych wymagających największej precyzji. 

Przed przystąpieniem do koszenia warto jest zbadać o stan gleby. Chodzi tu głównie o działania mające na celu usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Mowa tu o kamieniach, liściach i i pozostałych nieczystościach. Dzięki temu proces koszenia nie tylko będzie efektywniejszy, ale i łatwiejsze w przeprowadzeniu.

Optymalizacja gleby pod rośliny

Uprawianie roślin od zawsze było złożonym zagadnieniem. Ogrodnicy często zadają sobie pytanie jaki gatunek roślin będzie najlepszy, albo który przetrwa przez cały rok. Podstawową kwestią do ustalenia jest preferencja roślin co do odczynu pH gleby. Wpływa on na przyswajalność przez rośliny mikro i makroelementów z podłoża. 

Na dzień dzisiejszy istnieją rozwiązania, które ułatwiają ogrodnikom życie. Mowa oczywiście o nawozach mogących zakwasić glebę lub zmienić jej odczyn na zasadowy. Aby zgłębić preferencje hodowane zieleni, co do najoptymalniejszego pH podłoża należy przyjrzeć się każdemu gatunkowi z osobna. Niezależnie jednak od rodzaju roślin warto jest przed okresem letnim spulchnić glebę. Dzięki temu będzie miała ona lepszą kondycję, a rośliny przyjaźniejsze środowisko do rozwoju.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC