Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Mała łazienka z prysznicem i pralką, ciekawe inspiracje

Nie jest tajemnicą, że wiele osób mieszka w mieszkaniach o bardzo małej powierzchni. W szczególności, w przypadku łazienek, do wykorzystania mamy wtedy niewielką przestrzeń. Jest to zupełnie zrozumiałe: poprzez zmniejszenie wielkości łazienek, projektanci zwiększają przestrzeń życiową mieszkań. Z jednej strony, mała łazienka jest wadą, ponieważ nawet najbardziej zręczni projektanci nie mogą sprawić, że małe pomieszczenie było tak komfortowe i praktyczne jak duże. Z drugiej strony, przy odpowiedniej aranżacji, nawet mała łazienka stanie się funkcjonalnym i wygodnym pomieszczeniem, świetnym miejscem na poranny prysznic i wieczorny relaks. A sekretem jest to, że łazienka wcale nie wymaga tak wiele miejsca, aby wszystko w niej pomieścić.

Konieczne jest, aby w małym pomieszczeniu zmieściła się co najmniej wanna (lub prysznic), toaleta oraz umywalka. Najlepiej było by, jeśli zmieści się jeszcze pralka, kosz na bieliznę, szafka na drobiazgi itp. Umieszczenie pralki w małej łazience jest szczególnym problemem, ponieważ standardowa pralka ma dość duże wymiary. Niemniej jednak problem ten można rozwiązać, umieszczając pralkę pod zlewem. Wygodnie jest umieścić pralkę pod płaskim zlewem. Jednak w tym przypadku zlew może być umieszczony dosyć wysoko.



W przypadku, gdy zlew jest umieszczony zbyt wysoko, dobrym rozwiązaniem jest podniesienie podłogi (z wyjątkiem miejsca, w którym zainstalowana jest pralka) o 5-7 centymetrów. W ten sposób zlew będzie wygodny w użyciu, a pralka nie będzie zajmować przestrzeni.

Ponadto można zwiększyć wolną przestrzeń w łazience, aby zmieściła się tam pralka. Na przykład zamiast wanny zamontować kabinę prysznicową. Często wanna zajmuje połowę powierzchni łazienki, a najmniejszy rozmiar prysznica to 80×80 centymetrów. Na wolnej przestrzeni można postawić pralkę, szafki, kosz na bieliznę itp.

Ponadto można zwiększyć wolną przestrzeń w łazience, aby zmieściła się tam pralka. Na przykład zamiast wanny zamontować kabinę prysznicową. Często wanna zajmuje połowę powierzchni łazienki, a najmniejszy rozmiar prysznica to 80×80 centymetrów. Na wolnej przestrzeni można umieścić pralkę, szafki, kosz na bieliznę itp. W naszych czasach, istnieją urządzenia gospodarstwa domowego zaprojektowane specjalnie dla mieszkań o małych wymiarach. Nie ma wielu takich modeli, ale jeśli chcesz, możesz znaleźć wszystko. Nie należy kupować wąskiej pralki z ładowaniem od góry lub od przodu. Nikt nie twierdzi, że taka pralka zostawi dużo wolnego miejsca, ale załadować do niej bieliznę, wybrać odpowiedni tryb i włączyć ją będzie bardzo trudno. Przy ustawieniu pralki pod zlewem bardzo ważne jest, aby ścieki z umywalki nie dostały się do pralki. W takim przypadku, nawet jeśli wystąpi sytuacja awaryjna i zlew będzie całkowicie wypełniony wodą, pralka nie ucierpi.

Jeśli zlew znajduje się na wysokości, powiedzmy, 80 cm, warto przyjrzeć się pralkom miniaturowym, od 67 do 72 cm. Takie urządzenia nie wypiorą jednorazowo wielu ubrań, około 3 kg, ale ilość obrotów w trybie wirowania daje możliwość wyciśnięcia czystych rzeczy prawie do sucha. Innymi słowy, mała maszyna nie ma tak wysokiej wydajności (nie nadaje się dla dużej rodziny), ale ma wiele zalet. W szczególności jej niewielkie rozmiary.

Takie ważne urządzenia, jak zawór, który kontroluje zużycie proszku i wagi do prania i detergentu, mogą być zainstalowane oprócz pralki pod zlewem. Ważne jest, aby zauważyć, że małe modele maszyn piorą wcale nie gorzej niż maszyny o standardowych rozmiarach.

Ponadto nie jest konieczne umieszczanie pralki w łazience. Szczególnie zaradni właściciele małych mieszkań mogą wyciąć specjalną niszę dla tego urządzenia między łazienką a toaletą, a nawet przenieść go do korytarza i ukryć w szafie.

Jednak wybierając tę ostatnią metodę przechowywania pralki, powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Po każdym praniu, na wszelki wypadek, zakręcamy dopływ wody i otwieramy drzwi, aby pozwolić jej całkowicie wyschnąć. Nadmiar wilgoci w szafie nie doprowadzi do niczego dobrego.



Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...