Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wnętrza i aranżacja

Meble rattanowe do domu, wszystko co musisz o nich wiedzieć

rattan

Rynek meblowy zapewnia niemal nieograniczone możliwości wyboru stylu, materiału oraz niezliczonej ilości kolorów naszych mebli. Jednak w całej tej ogromnej gamie produktów na szczyty popularności wypływa rattan. Meble rattanowe szybko zyskały na popularności, sprawdzając się zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i w roli mebli ogrodowych. Więc zanurzmy się trochę głębiej, aby zrozumieć, czym dokładnie jest rattan, skąd pochodzi i jakie są jego zalety.

Co to jest rattan?
Rattan to naturalnie występujący rodzaj palmy, przypominający nieco winorośl. Roślina ta występuje w tropikalnych regionach i dżunglach Afryki oraz Azji. Rattan jest podobny do bambusa i mimo, iż istnieje wiele rodzajów rattanu, większość z nich można rozpoznać po twardych, solidnych łodygach, które mogą rosnąć do znacznych długości.

Jak pozyskiwany jest rattan?
Kiedy rattan jest zbierany, tnie się go na krótsze odcinki i pozostawia do wyschnięcia na słońcu. Te słupki rattanowe mogą być parzone, aby nadać im kształt łuków, a następnie wykorzystane do stworzenia wspaniałych mebli oraz dekoracji. Zewnętrzna skóra winorośli rattanowej jest obdzierana, aby stworzyć materiał do łączenia mebli. Jego wytrzymałość i łatwość łączenia uczyniły go jednym z najbardziej popularnych spośród wielu naturalnych materiałów używanych do plecenia.

Charakterystyk rattanu
Rattan jest lekki, co oznacza, że można go łatwo przemieszczać. Dodatkowo jest wytrzymały i odporny na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak wilgoć, mróz i wysokie temperatury oraz posiada naturalną odporność na insekty, dlatego też bardzo dobrze nadaje się na meble zewnętrzne.

Jakie meble oraz dekoracje są najczęściej wytwarzane z rattanu?

Lampy
Ze względu na fakturę i wygląd, rattanowe abażury nadają każdemu wnętrzu wyjątkowo przytulną atmosferę, stanowiąc jednocześnie świetny element dekoracyjny w Twojej przestrzeni. Jego wszechstronność sprawia, że rattan jest idealnym materiałem na abażur i idealnie nadaje się do każdego wystroju domu, od minimalistycznego wyglądu po bardziej rustykalny. Rattanowe abażury są wyjątkowe, funkcjonalne i stylowe. Z łatwością mogą stać się centralnym punktem nad stołem w jadalni lub w korytarzu.

Krzesła i stoły
Te przyjazne środowisku krzesła i stoły rattanowe stały się obowiązkowym elementem każdego wnętrza. Użycie rattanowego materiału do produkcji krzeseł oraz stołów zapewnia elegancki wygląd, ucieleśnienie natury, a także funkcjonalność i wygodę. Dodatkowo, większość krzeseł rattanowych to doskonałe meble do użytku zewnętrznego ze względu na swoją trwałość. Meble ogrodowe z rattanu są zaprojektowane tak, aby mogły służyć nam przez wszystkie pory roku, niezależnie od pogody. 

Jak czyścić meble rattanowe?
Ze względu na techniki konstrukcyjne używane do mebli rattanowych, istnieje wiele obszarów, w których może zbierać się kurz. Dlatego meble rattanowe powinny być regularnie odkurzane za pomocą szczotki do tapicerki. Można je również przecierać wilgotną szmatką.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...