Connect with us

Hi, what are you looking for?

Rośliny domowe

Monstera dziurawa, czyli deliciosa: uprawa, choroby, podlewanie

Monstera to gatunek wiecznie zielonych tropikalnych pnączy i krzewów, które pochodzą z Ameryki Środkowej. Są one znane z naturalnych otworów w liściach, co doprowadziło do powstania ich przydomka – szwajcarski ser. Otwory w liściach Monstery nazywane są fenestracjami i teoretycznie mają za zadanie maksymalizować przechwytywanie plam słonecznych na dnie lasu poprzez zwiększenie rozpiętości liścia przy jednoczesnym zmniejszeniu masy komórek liścia.

Dwa różne gatunki Monstera są uprawiane jako rośliny domowe – Monstera deliciosa i Monstera adansonii. Monstera adansonii odróżnia się od M. deliciosa dłuższymi, stożkowatymi liśćmi, jak również całkowicie zamkniętymi otworami w liściach. Otwory liściowe Monstera deliciosa w końcu rosną ku krawędzi i otwierają się w miarę dojrzewania.

Część Araceae, rodziny Aroid, są jednymi z niewielu aroidów, które produkują jadalne owoce, zwłaszcza Monstera deliciosa, choć rzadko kwitną lub produkują jadalne owoce w pomieszczeniach. Monstera, podobnie jak wiele innych aroidów, została oficjalnie odkryta przez botaników na początku XX wieku, choć była znana od dawna przez rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej.

Światło słoneczne
Najlepiej czuje się w jasnym lub średnio intensywnym świetle pośrednim. Nie nadaje się do intensywnego, bezpośredniego słońca, ale może być aklimatyzowana, aby je wytrzymać.

Podlewanie
Podlewać co 1-2 tygodnie, pozwalając glebie przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Należy spodziewać się częstszego podlewania w jaśniejszym świetle i rzadszego w słabszym. Może korzystać z filtrowanej wody lub wody pozostawionej na noc przed użyciem.

Wilgotność
Normalna wilgotność w pomieszczeniu wystarczy, ale w miarę możliwości preferuje wilgotne warunki. Rozważ włączenie delikatnej mgiełki lub nawilżacza, aby zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Temperatura
Większość roślin domowych preferuje temperaturę w zakresie 18°C-30°C. Najlepiej nie dopuszczać do spadku temperatury poniżej 15°C.

Gleba
Użyj dobrze zdrenowanej mieszanki doniczkowej. W razie potrzeby dodaj składniki takie jak perlit lub skały lawowe, aby zwiększyć napowietrzenie gleby.

Częste problemy
Monstera jest łatwą w uprawie rośliną i generalnie jest wolna od szkodników. Zwalczaj szkodniki, gdy tylko się pojawią, stosując cotygodniowe opryski naturalnym pestycydem, takim jak olej neem, i regularnie wycierając roślinę. Oto najpopularniejsze problemy:

Problem: Liście stają się brązowe i kruche na brzegach
Rozwiązanie: Spragniona roślina, niedostateczne podlewanie lub wysoki poziom soli.

Problem: więdnięcie rośliny, sucha mieszanka doniczkowa
Rozwiązanie: roślina niedostatecznie podlewana lub związana z doniczką

Problem: żółknące liście lub czarne łodygi, mokra mieszanka doniczkowa
Rozwiązanie: Przelewanie

Środki ostrożności
Monstera może być drażniąca dla kotów, psów i ludzi, jeśli zjedzą jej liście. Najlepszą praktyką jest trzymanie roślin domowych w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...