Connect with us

Hi, what are you looking for?

Rośliny domowe

Monstera dziurawa, czyli deliciosa: uprawa, choroby, podlewanie

Monstera to gatunek wiecznie zielonych tropikalnych pnączy i krzewów, które pochodzą z Ameryki Środkowej. Są one znane z naturalnych otworów w liściach, co doprowadziło do powstania ich przydomka – szwajcarski ser. Otwory w liściach Monstery nazywane są fenestracjami i teoretycznie mają za zadanie maksymalizować przechwytywanie plam słonecznych na dnie lasu poprzez zwiększenie rozpiętości liścia przy jednoczesnym zmniejszeniu masy komórek liścia.

Dwa różne gatunki Monstera są uprawiane jako rośliny domowe – Monstera deliciosa i Monstera adansonii. Monstera adansonii odróżnia się od M. deliciosa dłuższymi, stożkowatymi liśćmi, jak również całkowicie zamkniętymi otworami w liściach. Otwory liściowe Monstera deliciosa w końcu rosną ku krawędzi i otwierają się w miarę dojrzewania.

Część Araceae, rodziny Aroid, są jednymi z niewielu aroidów, które produkują jadalne owoce, zwłaszcza Monstera deliciosa, choć rzadko kwitną lub produkują jadalne owoce w pomieszczeniach. Monstera, podobnie jak wiele innych aroidów, została oficjalnie odkryta przez botaników na początku XX wieku, choć była znana od dawna przez rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej.

Światło słoneczne
Najlepiej czuje się w jasnym lub średnio intensywnym świetle pośrednim. Nie nadaje się do intensywnego, bezpośredniego słońca, ale może być aklimatyzowana, aby je wytrzymać.

Podlewanie
Podlewać co 1-2 tygodnie, pozwalając glebie przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Należy spodziewać się częstszego podlewania w jaśniejszym świetle i rzadszego w słabszym. Może korzystać z filtrowanej wody lub wody pozostawionej na noc przed użyciem.

Wilgotność
Normalna wilgotność w pomieszczeniu wystarczy, ale w miarę możliwości preferuje wilgotne warunki. Rozważ włączenie delikatnej mgiełki lub nawilżacza, aby zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Temperatura
Większość roślin domowych preferuje temperaturę w zakresie 18°C-30°C. Najlepiej nie dopuszczać do spadku temperatury poniżej 15°C.

Gleba
Użyj dobrze zdrenowanej mieszanki doniczkowej. W razie potrzeby dodaj składniki takie jak perlit lub skały lawowe, aby zwiększyć napowietrzenie gleby.

Częste problemy
Monstera jest łatwą w uprawie rośliną i generalnie jest wolna od szkodników. Zwalczaj szkodniki, gdy tylko się pojawią, stosując cotygodniowe opryski naturalnym pestycydem, takim jak olej neem, i regularnie wycierając roślinę. Oto najpopularniejsze problemy:

Problem: Liście stają się brązowe i kruche na brzegach
Rozwiązanie: Spragniona roślina, niedostateczne podlewanie lub wysoki poziom soli.

Problem: więdnięcie rośliny, sucha mieszanka doniczkowa
Rozwiązanie: roślina niedostatecznie podlewana lub związana z doniczką

Problem: żółknące liście lub czarne łodygi, mokra mieszanka doniczkowa
Rozwiązanie: Przelewanie

Środki ostrożności
Monstera może być drażniąca dla kotów, psów i ludzi, jeśli zjedzą jej liście. Najlepszą praktyką jest trzymanie roślin domowych w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC