Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – co to jest? Jakie są jej plusy i minusy?

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła lingwistyczna mieszanka słów oznacza dokładnie to, na co wygląda: stodoła przekształcona w przestrzeń mieszkalną. Na początku może się to wydawać dziwne, ale po kilku poszukiwaniach przekonasz się, że stodoły są w rzeczywistości bardzo przystępnymi cenowo, energooszczędnymi i łatwymi w utrzymaniu domami.

Mieszkanie w… stodole? Skąd się wziął ten pomysł?
Dokładne pochodzenie tego trendu nie jest znane, ale można bezpiecznie powiedzieć, że cały pomysł nie pojawił się wcześniej niż w XXI wieku, kiedy to pojęcie odnosiło się wyłącznie do stodół przekształconych w przestrzenie mieszkalne, bez cech, charakterystycznych dla nowej stodoły, takich jak instalacja wodno-kanalizacyjna, energooszczędne okna czy izolacja piankowa.

Moda na nowoczesne stodoły pochodzi z USA, gdzie popularny amerykański program telewizyjny „Fixer Upper” skupił się na stylu „farmhouse chic” w jednym z odcinków 3 sezonu. Chip i Joanna Gaines przebudowali stodołę z lat 80-tych, w której na piętrze znajdowało się mieszkanie, tworząc dwupiętrowy dom o dużej powierzchni. Moda ta w krótkim czasie opanowała również Europę a obecnie nowoczesna stodoła to już nie jedynie przeróbka starego budynku, lecz projekty budowane od zera.

Zalety mieszkania w nowoczesnej stodole
Najważniejszą zaletą nowoczesnej stodoły jest jej przystępność cenowa. Ogólnie rzecz biorąc, mniej kosztuje zbudowanie domu w stodole od podstaw lub odrestaurowanie starego magazynu niż budowa tradycyjnego domu. Jednak ceny mogą się znacznie różnić w zależności od funkcji, które wybierzesz, materiałów, powierzchni i wykończenia.

Inną ważną zaletą nowoczesnej stodoły jest wytrzymałość konstrukcji metalowej. Mimo, że tradycyjnie, domy były bardzo często budowane z drewna, metalowe ramy stodoły zapewniają większą ochronę przed burzami, a nawet trzęsieniami ziemi, nie są łatwopalne i jest mniej prawdopodobne, że zalęgną się w niej niepożądane szkodniki i owady.

Oprócz tego, że są ekonomiczne i bardziej wytrzymałe niż zwykłe domy, nowoczesne stodoły oferują również nieporównywalną otwartość projektu. Duże przestrzenie mieszkalne mają wysokie sufity i wyraźny przepływ światła, co zapewnia, że nigdy nie będziesz czuł się ciasno w jakikolwiek sposób. Możesz dowolnie podzielić swoją przestrzeń, a meble i wystrój dopasować do własnego stylu. Możesz odnaleźć się w trendzie rustykalnego designu, zdecydować się na minimalistyczne podejście lub wybrać styl Art Deco, który zaspokoi Twoje eklektyczne gusta.

Wady mieszkania w nowoczesnej stodole
Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na wady mieszkania w nowoczesnej stodole, pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć jest to, że przenoszą one wiele dźwięków z zewnątrz. Ponieważ większość z nich wykonana jest ze stali, w tym dach, każdy hałas, który pochodzi z zewnątrz ma tendencję do bycia głośniejszym, a to może być nieco niewygodne, gdy pada deszcz.

Inną możliwą wadą jest to, że większość nowoczesnych stodół są jednopiętrowe, ze względu na ograniczenia, jakie niesie ze sobą metalowy szkielet. Alternatywą może być rozbudowany loft z otwartym drugim piętrem jako część projektu wnętrza.

Podsumowując: Nowoczesna stodoła to trwały, długotrwały dom, który wymaga niewielkiej konserwacji. Jeśli chcesz mieszkać w wyjątkowym domu, który przybliża Cię do wsi, ale z nutą nowoczesności, to rozwiązanie wydaje się być rozsądnym wyborem. Pomysł mieszkania w nowoczesnej stodole nie jest tak szalony, jak się wydaje, a możliwości stworzenia wygodnej przestrzeni życiowej ze stodoły są większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...