Szybko rozwijająca się technologia sprawia, że ludzie coraz bardziej ingerują w środowisko naturalne. Produkujemy ogromne ilości odpadów, które zanieczyszczają świat. Nie chodzi tylko o widoczne gołym okiem śmieci, pojawiające się w lasach i na ulicach. Problem sięga głębiej i dotyczy gleby oraz wód podziemnych. W jaki sposób można oczyszczać te strefy z ładunku zanieczyszczeń chemicznych? Firmy zajmujące się remediacją przeprowadzają takie procesy skutecznie i z zachowaniem wszelkich norm, określanych przez instytucje zajmujące się ochroną środowiska.
Badanie wód podziemnych w celu dobrania odpowiednich metod oczyszczania z ładunku zanieczyszczeń chemicznych
Aby proces oczyszczania wód podziemnych przebiegł sprawnie i przyniósł pożądane efekty, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej analizy chemicznej wody oraz badań hydrogeologicznych. Dzięki temu firmy, takie jak Remea sp. z o. o. mogą określić, z jakim konkretnym rodzajem zanieczyszczenia mamy do czynienia na danym terenie. Wiedza taka pomoże zdecydować o rodzaju koniecznych działań. Znając stopień skażenia oraz jego charakter, można rozpocząć proces usuwania zanieczyszczonych wód gruntowych, tworzenia barier filtracyjnych, które ograniczą rozprzestrzenianie się skażonych wód lub oczyszczanie wód podziemnych w miejscu ich występowania.
Oczyszczanie wód podziemnych z ładunku zanieczyszczeń chemicznych metodą „pump and treat”
„Pump and treat” to innowacyjna metoda oczyszczania wód gruntowych. W miejscu skażenia umieszcza się studnię wydobywczą i z jej pomocą wypompowuje się wodę z gruntu. Aby zmaksymalizować efekt oczyszczania, na powierzchni wody umieszcza się najpierw specjalne urządzenia, które pobierają zanieczyszczenia z powierzchni, nie zasysając jednocześnie wody. Dzięki tej metodzie, wypompowana woda jest już wstępnie oczyszczona.
Tak przygotowana ciecz, trafia do instalacji, w której oczyszcza się ją z wszelkich substancji szkodliwych. Następnie woda zostaje wzbogacona w tlen, składniki pokarmowe oraz mikroelementy, które przyczyniają się do uaktywnienia właściwych procesów biologicznych. Oczyszczona i przygotowana w ten sposób woda zostaje z powrotem wtłoczona do warstwy wodonośnej.
Oczyszczanie wód podziemnych z ładunku zanieczyszczeń chemicznych a ochrona środowiska
Oczyszczanie wód podziemnych z ładunku zanieczyszczeń chemicznych jest procesem niezbędnym dla naszego bezpieczeństwa na bardzo szeroką skalę. Skażone wody gruntowe mogą bowiem rozprzestrzeniać się na rozległe tereny, stwarzając tym samym zagrożenie dla ludzi, zwierząt i całego środowiska naturalnego.
