Około 30 lat temu, myśl o ogrzewaniu podłogowym była wystarczającym powodem do marzeń. Dobro luksusowe zarezerwowane dla elity. Szczęśliwców.
Ale tęsknota za ciepłymi stopami sięga dużo dalej wstecz. Już 5 000 lat p.n.e. w Chinach znaleziono wczesne pierwowzory podgrzewanej podłogi, a w Korei stosowano prymitywne formy na bazie ciepłego kamienia. Grecy i Rzymianie poszli w ich ślady na większą skalę do 500 r. p.n.e., a ciepło pod stopami uznano za niezbędne w łaźniach rzymskich. Ich metody obejmowały różne sposoby odprowadzania dymu z ognisk na podłogę.
Na szczęście dla nas, nie potrzebujemy dziś ogniska, aby stworzyć własne ogrzewanie podłogowe. Postęp technologiczny i rozwój wiedzy na temat ogrzewania podłogowego sprawił, że jest ono wybierane w wielu nowo budowanych domach, a koszty cyklu życia są obecnie porównywalne z tradycyjnymi grzejnikami.
Rodzaje systemów ogrzewania podłogowego
Systemy ogrzewania podłogowego występują w dwóch różnych formach: elektrycznej i wodnej.
Systemy elektryczne – opierają się na sieci przewodów lub cewek znajdujących się pod podłogą, które się nagrzewają.
Systemy wodne – składają się z sieci rur połączonych z kotłem, które pompują gorącą wodę do pomieszczenia.
Systemy ogrzewania podłogowego rozprowadzają ciepło bardziej równomiernie niż grzejniki (wodne lepiej niż elektryczne), eliminują ten straszny przeciąg i często zużywają mniej energii. Są one jednak bardziej skomplikowane i dlatego ich instalacja może być kosztowna.
Zalety ogrzewania podłogowego
Komfort – Jest środek zimy i myśl o wstaniu z łóżka jest przerażająca, ale przynajmniej możesz iść boso do toalety bez krzyku. A wyjście spod prysznica na ciepłą ziemię jest po prostu urocze.
Bezpieczeństwo – dzięki ogrzewaniu podłogowemu nie będziesz mieć bezsennych nocy z powodu dzieci lub młodych członków rodziny uderzających o ostre krawędzie lub parzących ręce gorących kaloryferów.
Łatwość obsługi – wymaga bardzo niewielkiej lub żadnej konserwacji i często jest objęte dożywotnią gwarancją. Koniec z udawaniem, że wiesz jak odpowietrzyć grzejnik…
Lepsza wydajność cieplna – ciepło jest teraz równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu i pracuje w niższej temperaturze niż tradycyjny grzejnik, więc Twoje rachunki za energię mogą być niższe. A podłogi pozostaną ciepłe, nawet jeśli okna są otwarte lub w pomieszczeniu jest duży przeciąg.
Zwiększona wartość domu – Ponieważ ogrzewanie podłogowe jest cechą pożądaną przez nabywców domów, Twoja nieruchomość będzie więcej warta, gdy przyjdzie czas na sprzedaż. Nie będzie to stracona inwestycja, jeśli przeprowadzisz się wcześniej niż planowałeś.
Więcej przestrzeni i swoboda projektowania – Brak grzejników i ukryty system ogrzewania sprawią, że zyskasz więcej miejsca na ścianach.
Instalacja – Istnieje możliwość samodzielnej instalacji, a ponieważ system ogrzewania podłogowego dobrze współgra z płytkami i kamieniem, jest to idealny wybór do kuchni i łazienek, czyli tam, gdzie będzie najbardziej potrzebny.
Wady ogrzewania podłogowego
Koszt – początkowy koszt może być znaczny, a instalacja systemu może spowodować wiele zamieszania w Twoim domu. W starszych budynkach stworzenie odpowiednich warunków pod podłogą może być również kosztowne.
Czas – uruchomienie ogrzewania podłogowego trwa dłużej niż w przypadku kaloryferów, dlatego trzeba używać zegara sterującego, aby przewidzieć, kiedy w określonych pomieszczeniach ma być ciepło.
Meble – nie można go używać pod niektórymi meblami lub elementami wyposażenia, co ogranicza sposób ustawienia domu. Duże i ciężkie przedmioty mogą uszkodzić system ogrzewania podłogowego.
Instalacja – jeśli zdecydujesz się na system wodny, będziesz musiał zapłacić profesjonaliście za jego instalację. Tymczasem mniejsze systemy mogą nie ogrzewać wystarczającej części pomieszczenia i tak wymagają grzejników.
Koszty instalacji ogrzewania podłogowego
Jak już wspomnieliśmy, koszty instalacji ogrzewania podłogowego mogą być wysokie. Jak więc dokładnie wyglądają koszty? Bezpieczne szacunki dla instalacji elektrycznych to 400-500 zł za metr kwadratowy, choć zależy to od rodzaju systemu. Możesz położyć go samodzielnie, aby zaoszczędzić pieniądze, ale nadal będzie potrzebował wykwalifikowanego elektryka, aby podłączyć go do zasilania.
Systemy wodne są zazwyczaj instalowane w fazie budowy i dlatego są włączane do projektu budowlanego lub remontowego. Ale jako ogólna zasada, będą one kosztować dwa lub trzy razy więcej niż system elektryczny.
