Connect with us

Hi, what are you looking for?

Remont

Panele winylowe samoprzylepne, czy można je kłaść bezpośrednio na płytkach?

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym wzornictwie, ale ciemne i małe wzorzyste płytki. Jeśli chcesz odświeżyć stary wizerunek pomieszczenia lub masz już dość swoich dotychczasowych płytek, samoprzylepna podłoga winylowa jest tym, czego potrzebujesz.

W projektach renowacyjnych, wybór często pada na elastyczne pokrycie winylowe. Szczególnie samoprzylepny winyl oferuje szeroką gamę zastosowań i przekonujący wachlarz wzorów. Ale czy uniwersalna podłoga designerska z samoprzylepną stroną nadaje się również do zastosowania na płytkach? Podsumowaliśmy najważniejsze fakty i odpowiadamy na pytanie, czy trzeba pozbyć się starych płytek aby położyć na nich panele winylowe.

Jeszcze zanim zapoznasz się z różnymi możliwościami montażu, powinieneś dowiedzieć się, jakie są właściwości samoprzylepnych podłóg winylowych. Poszczególne zalety podłóg winylowych powinny być dopasowane do indywidualnych wymagań, aby zagwarantować optymalną aranżację wnętrza. Tylko w ten sposób produkt może dobrze funkcjonować w każdych warunkach i zapewnić trwały, atrakcyjny wygląd. Dlatego ważne jest, aby wcześniej sprawdzić właściwości samoprzylepne podłogi winylowej i ustalić, czy produkt może spełnić nasze wymagania.

Wybór motywów samoprzylepnych podłóg winylowych jest niemal nieograniczony. Praktyczna podłoga winylowa jest dostępna w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Od autentycznych imitacji drewna po eleganckie reprodukcje kamienia – praktycznie wszystko jest dostępne. W aranżacji wnętrz nie ma żadnych ograniczeń. Zarówno sprawdzone, jak i nowe trendy mogą zostać imponująco wzbogacone o eleganckie podłogi dekoracyjne o właściwościach samoprzylepnych.

Podczas gdy inne wykładziny podłogowe są skomplikowane i drogie w montażu, samoprzylepne panele winylowe są łatwiejsze w instalacji niż prawie wszystkie alternatywne rozwiązania. Do montażu nie potrzeba wiele. Klej jest już dołączony do zakupionej podłogi i nie trzeba go kupować oddzielnie.

Folia, która chroni samoprzylepną stronę winylu musi być usunięta i ostatecznie deski są przymocowane do podłogi. Gdy pierwsza deska znajduje się na podłodze, wszystkie pozostałe można po prostu przymocować do tej pierwszej deski. Pomiędzy deskami należy zachować szczelinę, aby w przyszłości nie doszło do nieestetycznych uszkodzeń spowodowanych rozszerzaniem się podłogi winylowej.

Układanie samoprzylepnych podłóg winylowych jest bardzo proste. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie szerokiej gamy narzędzi, ale również czasu. Nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w remontach z łatwością osiągną atrakcyjny efekt.

Czy możemy położyć panele winylowe bezpośrednio na starych płytkach?
W wynajmowanych mieszkaniach często nie można zrywać płytek ani ich uszkadzać. Jeśli ma być położona nowa wykładzina, należy ją usunąć bez pozostawiania śladów przed wyprowadzką. Podłogi winylowe cieszą się opinią idealnych podłóg do renowacji. W rzeczywistości, elastyczna podłoga winylowa jest szczególnie zalecana do remontów i przebudowy domów.

Ale czy panele samoprzylepne mogą być również układane na płytkach? Aby nie opóźniać odpowiedzi na to pytanie, poniżej przedstawiamy jasną odpowiedź: Samoprzylepne podłogi winylowe w większości przypadków nie nadają się do układania na płytkach.

Wynika to z niewielkiej wysokości konstrukcyjnej podłogi winylowej. Ze względu na bardzo cienki materiał, nierówności będą wyraźnie widoczne. Po pewnym czasie fugi między płytkami staną się zauważalne na powierzchni winyli. Oprócz aspektu optycznego, nośność samoprzylepnej podłogi winylowej jest również zmniejszona przez wciskanie fug. Prędzej czy później podłoga winylowa zostanie trwale uszkodzona przez nierówne płytki, więc trzeba będzie ją wymienić, co wiąże się z kolejnymi kosztami.

Jeśli planujesz pozbyć się swoich płytek, lepiej jest wybrać alternatywę: panele winylowe na płycie LVT.
Samoprzylepna podłoga winylowa nie jest trwałym rozwiązaniem do ukrywania płytek kamiennych. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, powinieneś użyć innego pokrycia podłogowego dla swojego projektu renowacji. Na szczęście mamy też dla Ciebie kilka rekomendacji, więc nie zostaniesz z pustymi rękami!
Ważne jest, aby wybrać podłogę winylową, która ma grubszą konstrukcję. W ten sposób drobne fugi starych płytek można łatwo wygładzić i nie wyglądają one nieatrakcyjnie na powierzchni. Podłoga winylowa typu click z płytą nośną LVT ma szczególnie wyraźną wysokość konstrukcyjną. Wytrzymała płyta nośna łatwo wyrównuje nierówności i zapewnia piękny wygląd. Grubość produktu może wynosić do 10 mm, dzięki czemu jest on znacznie grubszy niż samoprzylepna wersja winylowa.

Ponadto, w większości przypadków, izolacja akustyczna jest już zintegrowana, dzięki czemu płyta nośna LVT jest jeszcze bardziej komfortowa. Jeśli planują Państwo pokrycie płytek łazienkowych płytą winylową LVT, należy zastosować dodatkową warstwę uszczelniającą. Chroni to płytę nośną przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią i zapobiega uciążliwemu pęcznieniu.

Może Cię również zainteresować

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Budowa domu

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...