Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Rury pex czy miedziane? Które lepiej sprawdzą się w instalacji wodnej?

Miedź, niegdyś najlepszy wybór dla wszystkich rur wodociągowych, została nieco odsunięta na bok przez elastyczne rury wykonane z polietylenu usieciowanego, w skrócie „PEX”. Podczas gdy miedź nadal odgrywa ważną rolę w rurach wodociągowych dla nowych konstrukcji, rury PEX szybko stają się wyborem dla przebudowy i modernizacji. Zarówno miedź, jak i PEX mają kilka zalet i wad, więc jeśli chcesz wymienić obecny system zaopatrzenia w wodę w swoim domu, warto poznać różnice.

Rury miedziane są o wiele bardziej wytrzymałe niż rury PVC.
Trudno jest przebić rury miedziane pod względem długowieczności, które średnio wytrzymują od 50 do 70 lat, w porównaniu z rurami PEX, których oczekiwana żywotność wynosi od 30 do 50 lat. Żywotność PEX może zostać skrócona przez stosowanie bardzo gorącej wody lub jeśli woda w domu zawiera wysoki poziom chloru.

Żywotność miedzi może zostać skrócona przez kwaśną wodę. W przypadku instalacji w typowych warunkach (tzn. dom jest podłączony do miejskiego systemu wodociągowego) można oczekiwać, że miedź będzie trwalsza od PEX o około 20 lat.

Miedź jest również droższa.
W ostatnich latach koszt miedzi znacznie wzrósł ze względu na jej zwiększoną wartość recyklingu, więc produkty wykonane z miedzi również wzrosły cenowo. Średnio, instalacja miedzianych rur wodnych będzie 58 procent do 68 procent droższa niż w przypadku PEX.

PEX wymaga mniejszej ilości połączeń.
Ponieważ miedź jest sztywna, musi być przycięta na wymiar i mieć zainstalowane złącza kolankowe za każdym razem, gdy dochodzi do narożnika, np. gdy przechodzi z pionowego biegu między słupkami do poziomego biegu, aby spotkać się ze zlewem. Więcej połączeń oznacza więcej pracy instalacyjnej. PEX, z drugiej strony, biegnie nieprzerwanie przez całą drogę od panelu dystrybucji wody (zwanego rozdzielaczem) do każdego urządzenia (wanna, zlew, itp.). PEX łatwo zagina się na rogach, więc dodatkowe połączenia nie są konieczne.

W projekcie przebudowy, elastyczność jest dużym plusem, ponieważ rura PEX może być przeprowadzona przez wykończone ściany bez potrzeby wycinania suchej zabudowy. Aby zainstalować nowe rury miedziane w wykończonym domu, należy usunąć płytę gipsowo-kartonową, aby umożliwić hydraulikowi dostęp do wykonania połączeń.

PEX oferuje centralne odcięcie.
Większość armatury wodnej, takiej jak wanny, zlewy i prysznice, ma indywidualne zawory odcinające umieszczone gdzieś w pobliżu. W przypadku zlewu zawór znajduję się zwykle w szafce pod umywalką, ale zawory odcinające w wannach i prysznicach są często umieszczone za panelami dostępowymi, które są przymocowane śrubami, co sprawia, że dostęp do nich jest utrudniony.

Z PEX, każda rura łączy się z rozdzielaczem wody (zwykle znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie główny wodociąg wchodzi do domu), a każda pojedyncza rura ma swój własny zawór odcinający bezpośrednio na rozdzielaczu. Rozdzielacz posiada etykiety dla każdego zaworu odcinającego, takie jak „Wanna” lub „Zlew w pralni”, więc wyłączanie i włączanie dopływu wody dla każdej armatury jest proste.

Miedź jest bardziej podatna na zamarzanie i pękanie.
Jedną z największych wad rur miedzianych jest ich tendencja do pękania, jeśli woda w środku zamarza i rozszerza się. Posiadając pewien stopień elastyczności, PEX jest w stanie rozszerzyć się, jeśli woda w nim zamarznie, co czyni PEX bardziej odpornym na pękanie w wyniku zamarzania. Problem ten jest bardziej powszechny w starszych domach, w których brakuje odpowiedniej izolacji. Jeśli mieszkasz w zimnym regionie i twój dom jest niedostatecznie izolowany lub jeśli miałeś problemy z zamarzaniem rur wodnych w przeszłości – może to być dobry pomysł, aby przejść z PEX przy wymianie rur.

Może Cię również zainteresować

Remont

Jeśli wprowadzisz się do starszego budynku, często napotkasz taki problem: kafelki gdziekolwiek spojrzysz! Zazwyczaj nie są to szykowne płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym...

Budowa domu

Nowoczesna stodoła – każdy z nas słyszał kiedyś tą nazwę, ale prawdopodobnie nadal nie jesteśmy pewni, co ten termin właściwie oznacza. Cóż, ta niezwykła...

Wnętrza i aranżacja

Skandynawski design to przede wszystkim spokój, prostota, czystość, a jednocześnie pełna funkcjonalność. Skandynawski design pojawił się w latach 50-tych XX wieku i stał się...

Remont

Najbardziej ekscytujące, a często zarazem najtrudniejsze jest wybieranie odpowiedniej farby. Już sam wybór koloru jest wystarczająco trudny, na dodatek wybór odpowiedniej tekstury może być...