Connect with us

Hi, what are you looking for?

Budowa domu

Sufit podwieszany – wszystko co Musisz o nim wiedzieć

Sufit podwieszany to dodatkowy sufit, który znajduje się poniżej oryginalnego i głównego sufitu strukturalnego. Tego typu sufity są powszechne zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Sufity te mają wiele zastosowań i są powszechnie wykorzystywane do ukrycia przewodów lub rur, zakrycia uszkodzeń lub zapewnienia estetycznego wyglądu.

Rodzaje płyt montowanych w sufitach podwieszanych
Najpopularniejszą płytą sufitową stosowaną w sufitach podwieszanych lub opuszczanych jest płyta akustyczna. Dostępne są one w różnych kolorach, wykończeniach i o różnej jakości. Aby uzyskać efektowny wygląd, można nawet łączyć płyty w różnych kolorach. Niektóre płyty są przystosowane do łatwego czyszczenia. Najpopularniejsze rodzaje płyt sufitowych to:
– Płyty gipsowo-kartonowe
– Płyty gipsowo-włóknowe

Na tym jednak nie koniec, ponieważ sufit podwieszany można zbudować również z innych materiałów, takich jak:
– Deski drewniane
– Sklejki
– Metal falisty

Jak montuje się sufity podwieszane?
Aby zainstalować sufit podwieszany, pierwszym etapem jest zmierzenie wymiarów pomieszczenia, aby móc dokładnie zaprojektować siatkę sufitu podwieszanego. Po dokładnym zmierzeniu wymiarów, należy określić spadek sufitu, aby zmierzyć obwód pomieszczenia. Skuteczne zmierzenie i oznaczenie spadku sufitu pozwala uniknąć przykrych niespodzianek podczas późniejszego montażu rusztu.

Sufit podwieszany jest na wsporniku, przymocowanym do spodu płyty stropowej, podtrzymującym serię zazębiających się metalowych profili tworzących ruszt. Dostępne są również systemy belek, w których płyty są układane pomiędzy równoległymi belkami, a nie na ruszcie. Istnieje wiele różnych profili rusztu i detali krawędzi płyt, które można wykorzystać, aby umożliwić wyeksponowanie, zlicowanie, wpuszczenie lub ukrycie rusztu.

Po zamontowaniu rusztu można wykonać instalacje oświetleniowe, głośnikowe, klimatyzacyjne i wszelkie inne, które mogą być ukryte w suficie. Ostatnim etapem jest umieszczenie wybranych płyt w ramie, aby zakończyć budowę gotowego sufitu podwieszanego. Istnieje wiele rodzajów płyt, które można zastosować w zależności od wybranej estetyki.

Jakie są zalety i wady stosowania sufitów podwieszanych
+ Ukrywa rury, kanały, przewody i inne instalacje
+ Może stanowić warstwę izolacji akustycznej
+ Łatwy w demontażu, w razie niezbędnych napraw
+ Może pełnić funkcję dekoracyjną
– Obniża wysokość pomieszczenia
– Ulega szybszemu zniszczeniu w razie przecieków i nieszczelności

Sufity podwieszane mogą stanowić funkcjonalną ozdobę każdego pomieszczenia, pozwalającą ukryć w przestrzeni międzysufitowej rury i kable, zapewniając jednocześnie łatwy dostęp do nich w celu konserwacji. Stosowanie różnych typów płyt może nadać pomieszczeniu różne style. Jednak zła instalacja i stosowanie tanich produktów może spowodować, że sufit z czasem zacznie się niszczyć.

Może Cię również zainteresować

Ogród

Twój dom to Twoja świątynia. To w nim spędzasz większość swojego życia i to w nim powstaje wiele z Twoich najcenniejszych wspomnień. Rzeczywistość jest...

Budowa domu

Jeśli marzyłeś o budowie swojego wymarzonego domu, nadszedł czas, aby je urzeczywistnić. Budowa domu na zamówienie może być zniechęcającym, ale i ekscytującym doświadczeniem. Realizacja...

Nowe technologie

Wideodomofony są już z nami od wielu lat, jednak w większości przypadków są to urządzenia analogowe. Ich największą zaletą jest niska cena, jednak posiadają...

Nowe technologie

Zazwyczaj rozważając zakup kotła grzewczego kierujemy się jego wydajnością oraz ceną i dostępnością paliwa grzewczego. Mało kto z nas myśli o ekologii. Obydwa rozwiązania...

Copyright © 2021 Dom i Ogród ABC